Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رضا شهابی: نمی گذارند آزادانه محصولات ام را در یک نمایشگاه عرضه بکنم

رضا شهابی: نمی گذارند آزادانه محصولات ام را در یک نمایشگاه عرضه بکنم
Copyright عکس از کانال تلگرامی رضا شهابی (محصولات غذایی شهابی)
Copyright عکس از کانال تلگرامی رضا شهابی (محصولات غذایی شهابی)
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای شهابی می‌گوید که به او اطلاع داده نشد که این مساله از سوی چه نهادی صورت گرفته اما در نمایشگاهی مشابه در خیابان وصال تهران، «وزارت اطلاعات» مشخصا از حضور او جلوگیری کرده بود.

آگهی

گزارش از فرشته قاضی

رضا شهابی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه در مصاحبه با یورونیوز گفت که به او اجازه شرکت در نمایشگاه مواد غذایی فرهنگسرای نیاوران داده نشده و وی تهدید کرده‌اند که در صورت حضور، نمایشگاه را تعطیل می کنند.

آقای شهابی می‌گوید که به او اطلاع داده نشد که این مساله از سوی چه نهادی صورت گرفته اما در نمایشگاهی مشابه در خیابان وصال تهران، «وزارت اطلاعات» مشخصا از حضور او جلوگیری کرده بود.

رضا شهابی، فعال کارگری، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه و زندانی سیاسی سابق است که بیش از ۶ سال ونیم زندانی بود او در مصاحبه با یورونیوز گفت: «در خصوص پرونده قضایی ام، احکام من براساس ماده ۱۳۴ قانون جدید مجازات اسلامی تجمیع شد و در نهایت اسفند ماه سال گذشته حکم آزادی مرا دادند و در نهایت از زندان آزاد شدم اما دو سال محرومیت برای من در نظر گرفتند که براساس آن مرا حق فعالیت و گفتگو و مصاحبه، فعالیت فیسبوکی و فعالیت کارگری محروم کردند.»

«از اتوبوسرانی اخراج نشده‌ام»

براساس گزارش‌هایی که رسانه ها منتشر کرده اند، رضا شهابی از محل کار خود در شرکت اتوبوس‌رانی تهران اخراج شده است. او اما به یورونیوز گفت: «من هنوز اخراج نشده‌ام. کارگری که اخراج شود پروسه حقوقی اش را باید طی کند و در کمیته انضباط کار با حضور خود او مساله مورد بررسی قرار گرفته و تصمیم گیری شود. چنین چیزی برای من اتفاق نیفتاده. من در محل کارم در اتوبوس که ۳۵ تا ۴۰ مسافر داشتم توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدم و زندان رفتم. بنابراین هیچ حکم اخراجی شرکت واحد صادر نکرده در مراجعاتی هم که خود من به شرکت واحد داشتم گفتند از لحاظ اتوماسیون نیروی ما هستید و به حالت تعلیق درآمده‌اید اما بازگشت به کار شما منوط به دستور وزارت کار است و اگر وزارت کار دستور دهد ما شما را برمی گردانیم سر کار.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

تلگرام محصولات غذایی شهابی
همسر رضا شهابی که به همراه وی به تولید مخصولات غذایی خانگی مشغول استتلگرام محصولات غذایی شهابی

رضا شهابی از نامه دروغین علی ربیعی، وزیر سابق کار که ۱۷ مرداد ماه ۱۳۹۷ در جریان استیضاح از سوی مجلس ایران برکنار شد خبر داده و توضیح داد: «ما برای پی گیری وضعیت کاری‌ام به وزارت مراجعه کردیم و نامه هم دادیم تا امروز هیچ پاسخی به ما ندادند اما آقای ربیعی در گزارشی به سازمان جهانی کار اعلام کرده بود که رضا شهابی آزاد شده و به سر کار برگشته به محض اینکه این مساله را سازمان جهانی کار به ما اطلاع داد ما تکذیب کردیم و گفتیم سر کار برنگشته‌ام. در راستای همان نامه ربیعی به سازمان جهانی، رفتم وزارت کار و پیگیر شدم. متاسفانه پاسخی به من ندادند و درنهایت حواله دادند به اداره کار استان که مراجعه کردم گفتند شما اینجا پرونده ای ندارید و وزارت کار گزارشی درباره وضعیت شما خواسته بود و ما هم گزارش داده‌ایم. هیچ پرونده‌ای اینجا نداری و مساله بازگشت به کار شما مربوط به ما نمی شود و مربوط به وزارت کار است و آنها باید تصمیم بگیرند.»

ربابه رضایی، همسر رضا شهابی همزمان با زندانی بودن این فعال کارگری و برای گذران زندگی به تهیه و فروش مواد غذایی اقدام کرد. اقدامی که بعد از آزادی آقای شهابی از زندان با همراهی او صورت می‌گیرد اما رضا شهابی درباره محدودیت‌ها و مشکلاتی که در این عرصه متوجه او و خانواده‌اش شده گفت: «من دو بچه دانشجو دارم باید هزینه آنها را فراهم کنم. هزینه اجاره خانه و آب و برق و بقیه هزینه‌های زندگی هم هست و تلاش ما این است که بتوانیم از طریق درست کردن ترشی و رب و آب غوره و چیزهای دیگر، زندگی‌مان را حداقل تامین کنیم که محتاج کسی نشویم. متاسفانه نمی دانم چه دست‌هایی در کار است و برنامه‌شان چیست که حتی این را هم بر نمی‌تابند و حتی در سطح اینکه من در خانه ترشی درست کنم و بفروشم هم اجازه نمی‌دهند اینکار را بکنم. مشکلات و موانعی به وجود می آورند که حتی نمی توانم آزادانه محصولات خودم را در یک نمایشگاه عرضه بکنم.»

«گفته شده اگر من حضور داشته باشم نمایشگاه را تعطیل می کنند»

آقای شهابی درباره این محدودیت ها توضیح داد: «قبلا در نمایشگاه محصولات غذایی در خیابان وصال می خواستیم شرکت کنیم که مشخصا از وزارت اطلاعات تماس گرفتند و گفتند شما نباید بروی و اگر بروی با مشکل مواجه می شود. ممانعت کردند و من مجبور شدم نروم. همسرم در این نمایشگاه شرکت کرد. این بار اما برای نمایشگاه ارائه محصولات غذایی در نیاوران با اینکه خود مسولان نمایشگاه استقبال کرده و گفته بودند دو میز به ما می دهند و پول را هم ما واریز کرده بودیم. اما گفتند که غرفه نمی دهند و فقط خانم من می تواند برود آنجا بایستد و سفارش بگیرد که من مخالفت کردم. گفتند که به آنها گفته شده اگر من حضور داشته باشم نمایشگاه را تعطیل می کنند ما هم نرفتیم که مشکلی برای کسی پیش نیاید. به من گفتند حتی اجازه نمی دهند جلوی نمایشگاه بروم و اگر خواستم باید دو سه چهارراه دورتراز نمایشگاه بایستم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کانال تلگرامی فروش محصولات شهابی
رضا شهابی در یکی از نمایشگاه‌های خیریهکانال تلگرامی فروش محصولات شهابی

نمایشگاه محصولات غذایی فرهنگسرایی در خیابان نیاوران در روزهای ۱۳ تا ۱۵ شهریور ماه بدون حضور رضا شهابی و محصولات غذایی او و همسرش برگزار شد. آقای شهابی گفت: «به من نگفتند از سوی چه نهادی اجازه نداده اند که ما حضور داشته باشیم.»

اخراج رانندگان اتوبوسرانی به دلیل تشکل خواهی

او به اخراج چند تن از همکاران اش از شرکت اتوبوسرانی اشاره کرده و گفت: «متاسفانه فقط من نیستم که چنین شرایطی دارم ۵ نفر از همکاران من در سندیکای شرکت واحد به دلیل حق خواهی، به دلیل تشکل خواهی اخراج شده اند و در شرایط بد اقتصادی قرار گرفته‌اند از جمله حسن سعیدی، ناصر محرم زاده، حسین کریمی سبزوار و خانم فرحناز شیری در این ۷-۸ سالی که اخراج شده اند و هیچ نهادی هم پاسخگو نیست و اجازه هم نمی دهند که حتی در جای دیگری شاغل شوند در حرفه خودشان که رانندگی است در بخش خصوصی شاغل شوند. ما امیدواریم مسولان حداقل تدابیری بیندیشند که کارگران به حق و حقوق شان برسند و به خاطر حق خواهی و تشکل خواهی و سندیکا خواهی پرونده سازی امنیتی نشوند.»

به گفته آقای شهابی «امروز اگر ایران به این وضعیت گرفتار شده دلیل اش نبود تشکل‌های مستقل کارگری که از بدنه خود کارگران برآمده باشد است. نهادهای فرمایشی مثل شوراهای اسلامی کار تا به امروز به اعتراضات و خواسته های کارگران سرپوش گذاشته اند و در نهایت شرایط اسفبار امروز به وجود آمده. کارخانه ها یکی پس از دیگری تعطیل می شوند، مواد اولیه به راحتی گیر نمی آید و کارگران تحت فشار تعدیل نیرو و اخراج هستند و اگر این شرایط ادامه داشته باشد ما شاهد اعتراضات بیشتری خواهیم بود.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از اجرای حکم اعدام ۳ زندانی سیاسی کُرد تا حمله به کنگره حزب دموکرات کردستان ایران

پنج اتحادیه کارگری فرانسه خواستار آزادی رضا شهابی شدند

بازداشت‌ها و فشارهای زودهنگام پسا انتخابات؛ آیا پزشکیان اراده و توان نجات زندانیان سیاسی را دارد؟