پنج اتحادیه کارگری فرانسه خواستار آزادی رضا شهابی شدند

پنج اتحادیه کارگری فرانسه خواستار آزادی رضا شهابی شدند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پنج اتحادیه بزرگ کارگری فرانسه خواستار آزادی فوری رضا شهابی، کارگر زندانی ایرانی شدند که از ۱۸ مرداد (نهم ماه اوت) دست به اعتصاب غذا زده است.

این اتحادیه‌ها با انتشار بیانیه‌ای خطاب به علی خامنه‌ای، رهبر و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران خواستند تا این عضو سابق سندیکای شرکت واحد را فورا آزاد کنند.

رضا شهابی در سال ۲۰۱۰ به تحمل شش سال زندان محکوم شد. او شش سال بعد به دلیل مشکلات پزشکی، سه ماه پیش از پایان دوران محکومیت از زندان آزاد شد. وی دو هفته پیش برای گذراندن این سه ماه به زندان رجایی شهر فراخوانده شد. به گفته پنج اتحادیه بزرگ کارگری فرانسه انتقال دوباره رضا شهابی به زندان با وجود مخالفت پزشکان صورت گرفته است.

بنا به گزارش‌های منتشرشده مقامات قضایی ایران ضمن احتساب دوره مرخصی پزشکی رضا شهابی تحت عنوان «غیبت»، او را به یک سال زندان دیگر محکوم کرده اند. به این ترتیب به گفته دادستانی ایران این فعال کارگری باید تا دی ماه سال آینده در زندان بماند.

پنج اتحادیه کارگری فرانسه محکومیت جدید رضا شهابی را نقض کنوانسیون های بنیادی «سازمان بین المللی کار» که ایران نیز عضو آن است، دانسته اند. این اتحادیه‌های کارگری همچنین ضمن ابراز نگرانی از وضعیت رضا شهابی، مقامات ایران را «مسئول» وخامت احتمالی وضعیت جسمی او دانسته‌اند.

در پایان این بیانیه بر لزوم آزادی دیگر فعالان سندیکایی در ایران همچون اسماعیل عبدی، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران و لغو محکومیت گروهی دیگر از فعالان صنفی همچون ابراهیم مددی و داوود رضوی تاکید شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رضا شهابی: نمی گذارند آزادانه محصولات ام را در یک نمایشگاه عرضه بکنم

۵۰۰ روز بازداشت در ایران؛ خانواده زندانی فرانسوی: هیچ اطلاعی از روند رسیدگی به پرونده نداریم

سالگرد درگذشت مهسا امینی؛ اعتراضات پراکنده و تدابیر شدید امنیتی در ایران