Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

یونان؛ درگیری میان مخالفان دولت و نیروهای پلیس در تسالونیکی

درگیری میان مخالفان دولت و نیروهای پلیس در تسالونیکی
درگیری میان مخالفان دولت و نیروهای پلیس در تسالونیکی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیش از هفت هزار تن از شهروندان تسالونیکی به خیابان ها آمدند تا بر ضد سیاست های اقتصادی دولت و نیز توافق بر سر چالش جنجالی و قدیمی نام کشور همسایه، مقدونیه دست به تظاهرات بزنند.

آگهی

هزاران تن از ساکنان تسالونیکی، شهری در شمال یونان روز شنبه در اعتراض به طرح توافق بر سر نام کشور مقدونیه و نیز در مخالفت با سیاست های اقتصادی کشورشان دست به تظاهرات زدند.

این تظاهرات همزمان با بازدید الکسی سیپراس، نخست وزیر یونان از نمایشگاه بین المللی تسالونیکی برپا شده بود.

آقای سیپراس پس از بازدید در سخنانی ضمن ارائه رویکردهای جدید اقتصادی دولتش خاطرنشان کرد: «دورانی تاریخی را پشت سر می گذاریم. حالا پس از هشت سال می توانیم یونان را آنطور که درنظر داشتیم سازماندهی کنیم و بسازیم.»

نخست وزیر یونان در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: «ما از رکود و برنامه های ریاضت اقتصادی سربلند خارج شدیم.»

یونان روز بیست اوت موفق شد پس از هشت سال بحران اقتصادی برنامه سه ساله دریافت کمک های مالی اتحادیه اروپا با موفقیت پشت سر بگذارد. این برنامه که نیازمند اصلاحات ساختاری گسترده در یونان بود برای مردم یونان با سختی های بسیار همراه شد.

بیشتر بخوانید:

این در حالیست که بیش از هفت هزار تن از شهروندان تسالونیکی همزمان به خیابان ها آمدند تا بر ضد سیاست های اقتصادی دولت و نیز توافق بر سر چالش جنجالی و قدیمی نام کشور همسایه، مقدونیه دست به تظاهرات بزنند.

دخالت نیروهای امنیتی و استفاده از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان از خیابان های نزدیک به محل برپایی نمایشگاه بین المللی سبب شد تا این تظاهرات به خشونت کشیده شود.

مردم مقدونیه قرار است روز سی ام سپتامبر در یک همه پرسی برای تغییر نام مقدونیه به «جمهوری مقدونیه شمالی» شرکت کنند. تغییر نام این کشور با موافقت مقامات یونانی همراه شده است.

از زمان اعلام استقلال مقدونیه در سال ۱۹۹۱ از یوگسلاوی سابق، این کشور با یونان بر سر نام جمهوری مقدونیه مشکل داشت. مقدونیه قدیم بخش بسیار بزرگی از خاک یونان را شامل می‌شد و این نگرانی همواره در یونان مطرح بود دولت مقدونیه بعدها ادعایی دربارهٔ این بخش خاک یونان داشته باشد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

مقدونیه یا مقدونیه شمالی؟ خشم یونان از رئيس جمهور جدید اسکوپیه: چرا گفتی مقدونیه؟

«صدای انفجار شدید در آب‌های یمن»؛ سنتکام: هدف موشک بالستیک احتمالا کشتی تحت پرچم آمریکا بوده است