زورآزمایی ترامپ و کیهان در بازار ارز ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
زورآزمایی ترامپ و کیهان در بازار ارز ایران
کپی رایت  عکس: رویترز

در حالی که پس از طرح احتمال دیدار دونالد ترامپ و حسن روحانی، نرخ ارز در بازار ایران از عصر روز گذشته سیر نزولی به خود گرفت، به نظر می‌رسد پیش‌بینی روز پنجشنبه روزنامه کیهان از آینده دلار، با واقعیت سیر صعودی نرخ‌ ارزهای خارجی، خوانایی بیشتری دارد.

روند صعودی نرخ دلار و یورو در بازار آزاد ارز تهران که از روز یکشنبه گذشته آغاز شده، روز چهارشنبه نیز ادامه یافت. به طوری که تا ظهر روز چهارشنبه نرخ دلار با ثبت رکوردی تازه در مقابل ۱۵ هزار تومان معامله شد و قیمت هر یورو نیز از مرز ۱۷ هزار تومان گذشت.

در چنین شرایطی، انتشار خبر احتمال دیدار رؤسای جمهوری آمریکا و ایران در جریان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد، قدری از التهاب بازار ارز کاست به طوری که در پایان داد و ستدهای روز چهارشنبه، نرخ دلار به کمتر از ۱۴ هزارتومان رسید و بهای یورو تا ۱۶ هزارتومان کاهش یافت.

این در حالی بود که دونالد ترامپ در حاشیه دیدار روز چهارشنبه خود با امیر کویت، انجام دیدار و مذاکره با آقای روحانی را محتمل دانسته بود.

بر پایه اعلام دفتر رئیس جمهوری ایران، آقای روحانی قصد دارد همچون سال‌های گذشته برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کند.

بیشتر بخوانید:

کیهان، روزنامه تحت نظر رهبر ایران در سرمقاله روز پنجشنبه خود مدعی شد که برخی اطرافیان رئیس جمهوری ایران بر این باورند که در صورت تحقق نرخ ۲۰ هزارتومانی برای دلار آمریکا و افزایش دامنه فشار تورمی بر مردم ایران، نظام جمهوری اسلامی ناچار به مذاکره با آمریکا خواهد شد.

پس از گمانه‌زنی روزنامه کیهان در خصوص هدف‌گذاری ۲۰ هزارتومانی دولت برای نرخ دلار، نرخ یورو در آغاز معاملات روز پنجشنبه بار دیگر تا ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان صعود کند و بهای دلار هم به بیش از ۱۴ هزارتومان رسید.

نرخ دلار طی کمتر از چهار ماهی که از خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران می‌گذرد، بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. ۵۰ درصد از رشد قیمت دلار طی یک ماه گذشته و در پی بازگشت موج اول تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران رخ داده است.

آمریکا قصد دارد از دو ماه دیگر، تحریم‌های بانکی و نفتی ایران را به مرحله اجرا بگذارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید