Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

طرح ترزا می برای برکسیت؛ از هشدار بوریس جانسون تا مخالفت مذاکره‌کننده ارشد اروپا

طرح ترزا می برای برکسیت؛ از هشدار بوریس جانسون تا مخالفت مذاکره‌کننده ارشد اروپا
Copyright برکسیت
Copyright برکسیت
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بارنیه روز یکشنبه به صراحت گفته بود که با پیشنهاد ترزا می در مورد نحوه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا «به شدت» مخالف است.

آگهی

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه پیشین بریتانیا با انتقاد شدید از ترزا می نسبت به «شکست» دولت این کشور از اتحادیه اروپا در جریان برکسیت هشدار داد.

آقای جانسون همچنین با انتقاد از پیشنهادهای نخست وزیر بریتانیا برای برکسیت گفت که این پیشنهادها منجر به «پیروزی» بروکسل در روند مذاکرات برکسیت خواهد شد. آقای جانسون در مصاحبه‌ای که متن آن دوشنبه ۱۲ شهریور در روزنامه گاردین چاپ شد، در این زمینه گفت: «می‌ترسم نتیجه این مذاکرات، پیروزی اجتناب‌ناپذیر اتحادیه اروپا و به خاک افتادن بریتانیا باشد، به طوری که سرمان گیج برود و ۱۲ ستاره بالای سرمان بچرخند.»

بوریس جانسون به دلیل مخالفت با پیشنهاد نخست وزیر ترزا می، موسوم به «طرح چکرز» از سمت خود استعفا داده بود. پیشنهاد دولت بریتانیا در این طرح مبتنی بر حفظ پیوندهای تجاری با اتحادیه اروپا پس از برکسیت است. این پیشنهاد خشم آن دسته از طرفداران برکسیت را که خواهان خروج «قطعی و سخت» بریتانیا از اتحادیه اروپا هستند، برانگیخته است.

آقای جانسون محافظه‌کار که همواره از او به عنوان یکی از طرفداران سرسخت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یاد می‌شود، بر این باور است که دولت لندن با پیشنهاد تازه خود، در میانه دعوا «پرچم سفید خود را به نشانه تسلیم به اهتزاز در آورده است». در حالی که مذاکرات میان مقام‌های لندن و بروکسل در مورد مسائل مهم برکسیت و به ویژه مرز میان ایرلند شمالی و جنوبی ادامه دارد، بوریس جانسون می‌گوید که دولت بریتانیا تاکنون هیچ تلاشی برای حل این مسئله نکرده است.

بیشتر بخوانید:

بوریس جانسون تنها منتقد طرح «چکرز» نیست. دیوید دیویس، وزیر پیشین برکسیت نیز روز یکشنبه با انتقاد از طرح نخست وزیر گفت که این طرح «از ماندن در اتحادیه اروپا بدتر است».

با این همه، نخست وزیر بریتانیا می‌گوید که این طرح حفظ خواهد شد زیرا آن را به «امتیازدهی» به اتحادیه اروپا ترجیح می‌دهد.

مخالفت میشل بارنیه با طرح ترزا می

از سوی دیگر میشل بارنیه، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات برکسیت از لندن خواسته است که پیشنهاد خود برای ایرلند را با جزئیات کامل به بروکسل ارائه دهد. آقای بارنیه در را برای ادامه مذاکرات تا زمان برگزاری نشست سران اتحادیه در تاریخ ۱۸ اکتبر/۲۶ مهر باز گذاشته اما همچنین گفته است که باید تا نیمه ماه نوامبر آینده توافقی حاصل شود تا فرصتی برای تصویب آن توافق در پارلمان‌های بریتانیا و اروپا پیش از آغاز برکسیت وجود داشته باشد.

میشل بارنیه روز یکشنبه در مصاحبه‌ای که متن آن در روزنامه آلمانی فرانکفورتر آلگمانیه تسایتونگ منتشر شد، گفت: «ما بیشتر از آن که به زمان نیاز داشته باشیم، به تصمیم‌های سیاسی نیاز داریم.»

آقای بارنیه روز یکشنبه به صراحت گفته بود که با پیشنهاد ترزا می در مورد نحوه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا «به شدت» مخالف است. مذاکره کننده ارشد اروپا همچنین گفت که بریتانیا نمی‌تواند «تکه‌هایی از عضویت اتحادیه اروپا» را برداشته و بقیه را نپذیرد.

وی همچنین در واکنش به اظهار پایبندی خانم می به طرح پیشنهادی‌اش گفت این طرح که حاوی «دستورالعمل‌های مشترک» است، برای کالاها و بدون در نظر گرفتن خدمات، بر خلاف منافع اتحادیه اروپاست.

خروج عملی بریتانیا از اتحادیه اروپا برای ماه مارس ۲۰۱۹ پیش‌بینی شده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بوریس جانسون: طرح ترزا می مانند جلیقه انفجاری به دور بریتانیا است

رای بریتانیایی‌ها به برکسیت «در تئوری» می‌تواند برگردد

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند