Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

حمله مهاجم افغان به دو آمریکایی در آمستردام «انگیزه تروریستی» داشت

ایستگاه مرکزی قطار آمستردام - هلند
ایستگاه مرکزی قطار آمستردام - هلند Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حمله آمستردام درست یک روز پس از آن روی داد که گروه طالبان افغانستان در واکنش به فراخوان کاریکاتور پیامبر در هلند، هواداران خود را به انجام حملاتی علیه نیروهای نظامی هلندی فراخوانده بود.

آگهی

مقام‌های هلند می‌گویند حمله روز جمعه در ایستگاه قطار آمستردام ماهیت «تروریستی» داشته است.

ظهر جمعه ۹ شهریور در ایستگاه مرکزی قطار آمستردام، پایتخت هلند، فردی با چاقو به برخی افراد حاضر در محل حمله کرد که بر اثر این حمله دو نفر به شدت مجروح شدند.

شهرداری آمستردام روز شنبه ۱۰ شهریور با انتشار بیانیه‌ای، ضمن اعلام این که عامل حمله یک فرد تبعه افغانستان بوده و مجروحان نیز آمریکایی بوده‌اند، تصریح کرد که فرد مهاجم «انگیزه تروریستی» داشته است. پلیس هلند از همان شامگاه جمعه از احتمال وجود «انگیزه تروریستی» در این حمله خبر داده بود.

خود جوان مهاجم نیز به ضرب گلوله پلیس مجروح و به همراه دو زخمی دیگر به بیمارستان منتقل شد.

بیشتر بخوانید:

پیته هوکسترا، سفیر آمریکا در آمستردام نیز با انتشار بیانیه‌ای، ملیت آمریکایی دو مجروح این حمله را تأئید کرده اما جزئیات بیشتری را در مورد هویت این افراد فاش نکرده است. نه مقام‌های هلندی و نه سفارت آمریکا هنوز در مورد این که آیا فرد مهاجم تعمدا به اتباع آمریکایی حمله کرده یا این دو نفر تصادفا مورد حمله او قرار گرفته‌اند، توضیحی نداده‌اند.

عامل حمله که یک جوان ۱۹ ساله افغان‌تبار است، وضعیت جسمی بهتری نسبت به دو مجروح دیگر دارد. این فرد که هویت او فاش نشده، دارای اجازه اقامت آلمان است و پلیس هلند می‌گوید ضمن بازجویی از او روی تخت بیمارستان، برای تحقیقات بیشتر در مورد هویت و پیشینه او با پلیس آلمان در تماس هستند.

بنا به اعلام دادستانی هلند عامل این حمله در جریان بازجویی از «خیرت ویلدرس»، سیاستمدار اسلام ستیز افراطی نام برده است. وی انگیزه خود را «توهین ها به اسلام» عنوان کرده است. در بیانیه دادستانی هلند آمده است که مهاجم آمستردام «توهین های مکرر» به خدا، قرآن و محمد، پیامبر اسلام را دلیل اقدام خود اعلام می کند.

مارک روته، نخست وزیر هلند این حمله را «عملی ناجوانمردانه» خواند و از شهروندان کشورش خواست که همواره «هشیار» باشند.

حمله آمستردام درست یک روز پس از آن روی داد که گروه طالبان افغانستان در واکنش به فراخوان کاریکاتور پیامبر در هلند، هواداران خود را به انجام حملاتی علیه نیروهای نظامی هلندی فراخوانده بود.

حزب راست افراطی «آزادی هلند» به رهبری «خیرت ویلدرس»، سه‌شنبه پیش اعلام کرد مسابقه کاریکاتوری با موضوع محمد، پیامبر اسلام برگزار می‌کند. آقای ویلدرس متعاقبا این مسابقه را به دلیل «پرهیز از خطر خشونت اسلام‌گرایان» لغو کرد.

یک ستاره پیشین ورزش کریکت در پاکستان نیز برای سر خیرت ویلدرس جایزه تعیین کرده بود.

بیشتر بخوانید:

در سال‌های اخیر کشورهای پیرامون هلند همچون آلمان و فرانسه شاهد حملاتی از نوع حمله ایستگاه قطار آمستردام بوده‌اند، اما نظیر این حمله از سال ۲۰۰۴ میلادی تاکنون در هلند دیده نشده بود. در آن سال تئو وانگوگ به دلیل ساخت فیلمی که به زعم برخی مسلمانان «موهن» بود، به دست یک مسلمان افراطی و با ضربات چاقو در آمستردام کشته شد.

ایستگاه مرکزی قطار آمستردام، یکی از شلوغ‌ترین ایستگاه‌های اروپاست و به طور میانگین ۲۵۰ هزار نفر در روز در آن تردد می‌کنند.

دسترسی آسان به اخبار روز جهان با اپلیکیشن یورونیوز

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله با کامیونت به ساختمان یک روزنامه در هلند؛ راننده متواری است

پناهجویان و هلندی‌ها در کنار یکدیگر چیزهای جدید می‌آموزند

ائتلاف راست‌ها برای تشکیل دولت در هلند؛ خیرت ویلدرس نخست وزیر نمی‌شود