نبرد ادلب؛ پاپ از طرفهای درگیر خواست از غیرنظامیان محافظت کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
Pope Francis
Pope Francis   -  Copyright  REUTERS/Gonzalo Fuentes

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان روز یکشنبه از تمام طرفهای دارای نفوذ در سوریه خواست تا به حقوق‌بشر احترام گذاشته و از غیرنظامیان ساکن در منطقۀ تحت کنترل شورشیان در ادلب محافظت کنند.

ادلب و نواحی اطراف آن در شمال سوریه که یکی از آخرین مناطق تحت کنترل شورشیانِ مخالف بشار اسد پس از هفت سال جنگ داخلی در این کشور است، با حملۀ بزرگ و قریب‌الوقوع ارتش سوریه مواجه است.

این منطقه هم اکنون در محاصرۀ نیروهای دولتی قرار دارد و به گفتۀ دولت سوریه قرار است بزودی ارتش سوریه تحت حمایت جنگنده‌های روس، حملۀ بزرگ خود برای بازپس گیری آن را آغاز کنند.

پاپ فرانسیس خطاب به مردمی که در میدان سنت پیتر شهر رم جمع شده بودند، گفت: «باد جنگ وزیدن گرفته و ما خبرهای وحشتناکی دربارۀ احتمال وقوع یک فاجعۀ انسانی در استان ادلب سوریه می‌شنویم... من بار دیگر درخواست قلبی خودم را از جامعۀ جهانی و تمام بازیگران درگیر در سوریه تکرار می‌کنم که از ابزار دیپلماسی و گفتگو و مذاکره استفاده کنند تا این اطمینان حاصل شود که به حقوق‌بشر بین‌المللی احترام گذاشته شده و از زندگی غیرنظامیان محافظت می‌شود.»

بنا بر اعلام سازمان ملل متحد نیمی از جمعیت استان ادلب به دلیل جنگ سوریه مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند و در صورت عملی شدن این حملۀ بزرگ، دست‌کم ۷۰۰ هزار نفر دیگر از اهالی این منطقه آواره خواهند شد.

وزیر خارجۀ سوریه روز پنج‌شنبه با اشاره به اینکه هدف دمشق از این حمله مشخصا شبه نظامیان عضو جبهۀ النصره است، اعلام کرد که نیروهای دولتی «به هر شیوه‌ای» ادلب را پس خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید: