Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر خارجه کانادا درباره نفتا: هنوز به زمان امضای توافقی خوب نرسیده‌ایم

وزیر خارجه کانادا درباره نفتا: هنوز به زمان امضای توافقی خوب نرسیده‌ایم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کریستیا فری‌لند: «کانادا در جستجوی یک توافق خوب است و نه هر توافقی»

آگهی

کریستیا فری‌لند، وزیر خارجه کانادا روز جمعه در رابطه با پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) گفت که کانادا در جستجوی یک توافق خوب است و نه هر توافقی. وزیر خارجه کانادا همچنین افزوده است که در شرایط کنونی «هنوز به جایی که توافقی خوبی امضا شود نرسیده‌ایم با این حال مذاکرات نفتا پیشرفت داشته است و دو طرف سخت کار می کنند که به توافق دست یابند.»

فری‌لند همچنین گفت که مذاکره کنندگان دو طرف یعنی ایالات متحده آمریکا و کانادا می دانند که چه چیزی برای رسیدن به توافق ضروری است. وی افزوده است که تیم مذاکره کننده کانادا و آمریکا تلاش می کنند به سازشی در گفتگوهای تجاری دوجانبه دست یابند.

وزیر خارجه کانادا تاکید کرد که این کشور بر سر منافع ملی‌اش ایستاده است.

همچنین روز جمعه سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که مذاکره کنندگان دو طرف هنوز در تلاش اند تا به توافقی برد-برد برسند.

کریستیا فری‌لند همچنین روز پنجشنبه گفته بود که مذاکرات نفتا با ایالات متحده آمریکا در نقطه بسیار مهمی است و کانادا به دنبال معامله‌ برد-برد است.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا روز پنجشنبه اعلام کرد که با روسای استانی و منطقه‌ای کانادا صحبت کرده است تا آنها را در جریان وضعیت مذاکرات با ایالات متحده آمریکا قرار دهد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا از کانادا خواسته بود که ظرف ۵ روز درباره پیوستن به پیمان جدید نفتا تصمیم گیری کند. جمعه ۳۱ اوت، آخرین روز از ۵ روز اعلام شده از سوی دونالد ترامپ است با این حال به گفته وزیر خارجه کانادا هنوز توافق به دست نیامده است.

پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی یا نفتا در سال ۱۹۹۴ بین سه کشور آمریکا، کانادا و مکزیک امضا شد که هدف آن تسهیل روابط اقتصادی و تجاری میان این سه کشور بود. با روی کار آمدن ترامپ در آمریکا، وی پیمان نفتا را به نفع آمریکا ارزیابی نکرد و اعلام کرد اگر کانادا و مکزیک حاضر به پذیرش مفاد جدید این پیمان نشوند از پیمان نفتای ۱۹۹۴ خارج می شود و تعرفه هایی برای صادرات خودروی کانادا به آمریکا وضع خواهد کرد.

آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که در ارتباط با مفاد پیمان جدید با مکزیک به توافق رسیده است و اکنون نوبت کاناداست که تصمیمش را در این مورد بگیرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش کانادا برای حفظ قرارداد تجاری «نفتا»

ترامپ کانادایی‌ها در اندیشه شکست جاستین ترودو؛ آیا پولیور می‌تواند نخست وزیر بعدی کانادا شود؟

اتحاد رقبای جمهوری‌خواه در پی سوء قصد نافرجام؛ نیکی هیلی: جمهوری اسلامی در زمان ترامپ ضعیف شد