رزمایش دریایی مدیترانه؛ هشدار روسیه به غرب و تدارک برای حمله به ادلب

Syrian Foreign Minister al-Moualem and Russian Foreign Minister Lavrov
Syrian Foreign Minister al-Moualem and Russian Foreign Minister Lavrov Copyright REUTERS/Maxim Shemetov
Copyright REUTERS/Maxim Shemetov
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«تجمع تروریست‌ها در استان ادلب اصلا خوب نیست و نباید در قبال آنها منفعل بود... وضعیت کنونی سوریه این پتانسیل عظیم را دارد تا شرایط باز هم پیچیده‌تر شود.»

آگهی

روسیه اعلام کرد که رزمایش دریایی این کشور در مدیترانه، بخشی از برنامه‌ریزی‌ کرملین برای اجرای عملیاتی بزرگ با هدف مقابله با شبه‌نظامیان مخالف بشار اسد در استان ادلب است.

استان ادلب در شمال سوریه، یکی از آخرین مناطق تحت کنترل شورشیانِ مخالف بشار اسد محسوب می‌شود و از نظر کارشناسان، روسیه به عنوان اصلی‌ترین متحد بشار اسد درصدد است که از این رزمایش به عنوان اقدامی بازدارنده در مقابل حملات هوایی غربی‌ها به مواضع نیروهای دولتی سوریه استفاده کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز پنج‌شنبه گفت: «تجمع تروریست‌ها در استان ادلب اصلا خوب نیست و نباید در قبال آنها منفعل بود...وضعیت کنونی سوریه این پتانسیل عظیم را دارد تا شرایط باز هم پیچیده‌تر شود.»

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده آمریکا نیز به واشنگتن دربارۀ «تجاوز بی‌اساس و غیرقانونی به سوریه» هشدار داد. او گفت مسکو دربارۀ نشانه‌هایی که حاکی از برنامه‌ریزیِ جدید آمریکا برای حمله هوایی به سوریه است، نگران است.

مانور مدیترانه که طی روزهای ۱ تا ۸ سپتامبر برگزار می‌شود، بزرگترین رزمایش دریایی روسیه از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در این منطقه است.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای تاکید کرد که منطقۀ رزمایش «در راستای تضمین ایمنی حمل و نقل هوایی و دریایی و بر اساس مقررات بین‌المللی، برای هواپیماها و کشتی‌ها یک منطقۀ خطرناک اعلام می‌شود.»

قرار است بیش از ۲۵ کشتی جنگی و کشتی پشتیبانی و نزدیک به ۳۰ هواپیما از جمله جت‌های جنگنده و بمب‌افکن‌های استراتژیک در این رزمایش شرکت کنند. بخشی از این مانور بزرگ شامل تمرین‌های ضدهوایی، ضددریایی و ضد مین می‌شود و کشتی‌هایی از پایگاه‌های دریایی روسیه در دریای شمال، دریای بالتیک و دریای سیاه همچنین بخشی از ناوگان دریای خزر روسیه در این مانور شرکت دارند.

دفاع سوریه از عملیات مسکو در ادلب

ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه نیز روز پنج‌شنبه در مسکو با سرگئی لاوروف، همتای روس خود دیدار کرد.

او پس از این دیدار گفت که سوریه برای مقابله با شورشیان در ادلب «از همۀ راهها» استفاده خواهد کرد. او افزود که جبهه النصره که پیش از این شاخۀ منطقه‌ای القاعده محسوب می‌شد، هدف اصلی در نبرد ادلب است.

او با تاکید بر تلاش برای جلوگیری از مرگ غیرنظامیان در این حمله، افزود که سوریه در هیچ‌کدام از حملاتش از سلاح‌های شیمیایی استفاده نمی‌کند و چنین سلاح‌هایی در اختیار ندارد.

هشدار سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد از ایران، روسیه و ترکیه خواست تا این نبرد که جان میلیون‌ها غیرنظامی را به خطر می‌اندازد، به تاخیر بیندازند.

بنا بر اعلام استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه شمار قابل توجهی جنگجوی خارجی از جمله «۱۰ هزار تروریست» در ادلب جمع شده‌اند. با این وجود او تاکید کرد که بهتر است به جای عجله برای آغاز نبردی که می‌تواند به یک طوفان بزرگ تبدیل شود، راهی برای کمک‌های انساندوستانه و تخلیۀ این منطقه از غیرنظامیان باز شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادلب، ایستگاه آخر جنگ داخلی سوریه؟

نبرد ادلب؛ روسیه امیدوار به تکرار سناریوی صلح در غوطه شرقی و درعاست

یک سازمان غیردولتی: هشت نفر در حملات روسیه به منطقه تحت کنترل شورشیان در سوریه کشته شدند