Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ظریف: پایبندی به توافق هسته‌ای تنها گزینه ایران نیست

ظریف: پایبندی به توافق هسته‌ای تنها گزینه ایران نیست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز ۳۰ اوت (۸ شهریور) اعلام کرد: « پایبندی به توافق‌ هسته‌ای تنها گزینه ایران نیست.»

در توئیتر وزیر امور خارجه ایران آمده است:«اگر هدف حفظ برجام است، هیچ گریزی بجز شهامت اجرای تعهدات و عادی سازی روابط اقتصادی ایران به جای زیاده خواهی وجود ندارد. نه در کلمات، بلکه در عمل هم باید [به تعهد] پایبند بود. پایبندی به توافق هسته‌ای تنها گزینه ایران نیست.»

به نظر می‌رسد سخنان آقای ظریف در ادامه صحبت‌های رهبر ایران و در واکنش به گزارش امروز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر تایید تعهد ایران به چارچوب توافق هسته‌ای باشد.

علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز گذشته در دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهوری با تاکید بر منتفی بودن هر گونه مذاکره با آمریکایی‌ها در رابطه با توافق هسته‌ای گفت: «برجام هدف نیست بلکه وسیله است و طبعاً اگر به نتیجه برسیم که با این وسیله حفظ منافع ملی امکان پذیر نیست، آن را کنار می‌گذاریم.»

بیشتر بخوانید:

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دومین گزارش خود از زمان خروج آمریکا از برجام، پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرد.

در گزارش تصریح شده است که «ایران میزان ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین را به مقدار جزئی افزایش داده اما این افزایش هم‌چنان در چهارچوب توافق هسته‌ای است.»

در همین حال ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز پنجشنبه از ایران خواست تا در مورد موضوع‌های غیرهسته‌ای از جمله برنامه موشکی خود به پای میز مذاکره بیاید. وی گفت که تهران «نمی‌تواند از مذاکره بگریزد.»

پیش از این بارها مقامات ایران از طرف‌های اروپایی برجام خواسته بودند تا «اقدامات عملی» برای حفظ توافق هسته‌ای انجام دهند. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز ضمن ابراز نارضایتی از عملکرد اروپا از کشورهای اروپایی خواست تا «با جدیت بیشتر و سرعت لازم...تلاش خودشان را ادامه دهند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه: ایران راه گریزی از مذاکره درباره موضوع‌های غیرهسته‌ای ندارد

آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

حسن روحانی: محتوای نامه شورای نگهبان ثابت می‌کند که حتی رئیس‌جمهور هم در ایران حق آزادی‌بیان ندارد