داعش حملات خود را در عراق از سر گرفت

Iraq
Iraq Copyright Sergeant James McCauley
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این حمله یک هفته پس از آن روی داد که ابوبکر بغدادی، رهبر داعش در پیامی صوتی نیروهایش را به جهاد فراخواند.

آگهی

حملۀ انتحاری با یک خودروی بمب‌گذاری شده روز چهارشنبه در غرب عراق دست‌کم ۱۱ کشته و ۱۶ زخمی برجای گذاشت؛ در میان کشته‌شدگان ۵ نیروی امنیتی (دو سرباز و سه عضو حشدالشعبی) نیز دیده می‌شوند.

این حمله در ساعت ۹ بامداد به وقت محلی، در نزدیکی یک پست بازرسی در ورودی شهر قائم روی داد.

این شهر که یک منطقه استراتژیک میان عراق و سوریه محسوب می‌شود، در ۳۴۰ کیلومتری غرب بغداد در منطقه‌ای بیابانی در نزدیکی مرز سوریه قرار دارد؛ یعنی در جایی که هنوز نیروهای داعش قدرت دارند.

داعش در بیانیه‌ای مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت و ادعا کرد که در جریان آن ۵۰ نفر کشته و زخمی شده‌اند. این حمله یک هفته پس از آن روی داد که ابوبکر بغدادی، رهبر داعش در پیامی صوتی نیروهایش را به جهاد فراخواند.

شهر قائم پیش از این نیز در اشغال نیروهای داعش بوده است و ارتش عراق به کمک نیروهای ائتلاف بین‌المللی و شبه نظامیان شیعه، آن را در نوامبر ۲۰۱۷ میلادی از داعش پس گرفت. یک ماه پس از آزادسازی این شهر نیز حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق پایان نبرد با داعش را اعلام کرد با این وجود در زمانی کمتر از یک سال پس از آن، بار دیگر نیروهای داعش حملات خود را در عراق آغاز کردند.

به گفته کارشناسان، هنوز حدود ۲ هزار نیروی جهادیِ فعالِ وابسته به داعش در عراق به سر می‌برند که در بیابان‌های وسیع این کشور همچنین در مناطق مرزی آن پنهان شده‌اند. بخش عمدۀ این افراد عراقی و حدود صدها نفر از آنها نیز خارجی هستند.

با وجود شکست‌های داعش در عراق و سوریه، نیروهای این گروه در ماه ژوئیه نیز حملات مرگباری را در جنوب سوریه انجام دادند و بیش از ۲۵۰ نفر را کشتند.

ایالات متحده آمریکا جایزه‌ای ۲۵ میلیون دلاری را برای دستگیری ابوبکر بغدادی، رهبر داعش تعیین کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در شمال عراق دست‌کم دو کشته برجا گذاشت

سوریه؛ تبادل زندانیان میان گروه‌های شورشی و دولت بشار اسد

«بمب ساعتی» اردوگاه الهول؛ عراق خواستار تخلیه بازماندگان داعش و تعطیلی اردوگاه شد