چین ادعای ساخت پایگاه نظامی در افغانستان را رد کرد

Hua Chunying
Hua Chunying
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گفته می‎شود پکن در حال ساخت پایگاهی در منطقه واخان است؛ منطقه‌ای کوچک در شمال شرق افغانستان که با چین هم مرز است.

آگهی

چین روز چهارشنبه بار دیگر هرگونه برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی پایگاه نظامی در افغانستان را رد کرد.

این خبر پس از آن اعلام شد که یک روزنامۀ هنگ کنگی در گزارشی ادعا کرد که پکن در حال ساخت یک اردوگاه آموزشی برای نیروهای افغان است و قصد دارد شماری از سربازان خود را نیز به این پایگاه بفرستد.

روزنامه انگلیسی زبان «The South China Morning Post» که در هنگ کنگ منتشر می‌شود، با استناد به منابعی ناشناخته که با نظامیان چینی در ارتباط هستند اعلام کرده بود که پکن در حال ساخت اردوگاهی در منطقه واخان است؛ منطقه‌ای کوچک در شمال شرق افغانستان که با چین هم مرز است.

وزارت دفاع چین به این خبر واکنشی نشان نداد و هوا چون یینگ، سخنگوی وزارت خارجۀ این کشور نیز با رد این گزارش تنها به بیان این موضوع بسنده کرد که «هیچ برنامه‌ای برای ساخت و ساز یا آموزش در افغانستان وجود ندارد.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

این اولین بار نیست که اخباری مبنی بر تلاش چین برای حضور نظامی در افغانستان منتشر می‌شود. پیش از این در ماه ژانویه نیز وزارت دفاع چین اخباری مشابه و گزارش‌هایی دربارۀ گشت‌زنی خودروهای نظامیان چینی در افغانستان را رد کرده بود.

پکن از این موضوع نگران است که بی‌ثباتی در افغانستان منجر به افزایش خشونتها در منطقه سین‌کیانگ این کشور شود؛ یعنی جایی که اکثریت مسلمان قوم اویغور ساکنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رزمایش بمب‌افکن‌های چینی در جزایر مورد مناقشه در دریای جنوبی چین

«بهتر از مردان واقعی»؛ دختران چینی دوست‌پسر ساخته هوش مصنوعی را ترجیح می‌دهند

سال اژدها، سالی خوش‌یمن در تقویم قمری چینی که خرد و کامیابی می‌آورد