دست‌کم ۳ کشته و ۲۴۳ زخمی در پی زلزلۀ ۵.۹ ریشتری کرمانشاه

دست‌کم ۳ کشته و ۲۴۳ زخمی در پی زلزلۀ ۵.۹ ریشتری کرمانشاه
Copyright خبرگزاری مهر
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این زمین لرزه در ساعت ۲:۴۳ در عمق ۸ کیلومتری زمین در منطقه جوانرود و تازه‌آباد استان کرمانشاه روی داد و به دلیل شدت زمین لرزه، تکان‌های آن در استان‌های کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و حتی در عراق تا شهر بغداد، پایتخت این کشور احساس شد.

آگهی

زمین لرزه‌ای به قدرت ۵.۹ در مقیاس ریشتر بامداد یکشنبه شمال غرب ایران را تکان داد. این حادثه دست‌کم ۳ کشته و ۲۴۳ زخمی برجای گذاشته است؛ بیشتر تلفات متعلق به شهر تازه آباد در استان کرمانشاه هستند.

این زمین لرزه در ساعت ۲:۴۳ بامداد در عمق ۸ کیلومتری زمین در منطقه جوانرود و تازه‌آباد استان کرمانشاه روی داد و به دلیل شدت زمین لرزه، تکان‌های آن در استان‌های کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و حتی در عراق تا شهر بغداد، پایتخت این کشور احساس شد.

تا کنون چهار پس لرزه به قدرت بیش از ۴ ریشتر نیز در این منطقه به ثبت رسیده و برق در برخی نقاط استان کرمانشاه قطع شده است.

رسانه‌های ایران می‌گویند که زمین لرزه موجب وحشت ساکنان منطقه شده و مردم منازل مسکونی خود را ترک کرده‌اند.

به گفته مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه تا کنون ۲۵ تیم ارزیاب به منطقه اعزام شده‌اند. همچنین برخی ریزش کوه موجب بسته شدن تعدادی از جاده‌ها از جمله در گردنه «سیاه طاهر» شده است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت کرمانشاه در گفتگو با خبرگزاری مهر اطمینان داد که به هیچ یک از تاسیسات نفتی منطقه خسارتی وارد نشده است. به گفته وی «به محض وقوع زلزله ، تمام تیم های امدادی و عملیاتی شرکت پالایش نفت کرمانشاه به حالت آماده باش درآمدند و همه سیستم‌ها و تاسیسات پالایشگاه را چک کردند.»

این خبرگزاری به نقل از شهاب نادری، نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی می‌افزاید که زمین لرزه موجب تخریب تعدادی از واحدهای مسکونی تازه ساز شده است. وی در گفتگویی رادیویی گفت: «واحدهایی که جدیدا ساخته شده اند خسارت جدی دیده اند علی رغم اینکه کارشناسان گفتند خسارتی نداشته اما تکذیب می کنیم، در حال حاضر مردم جرات نمی کنند در این واحدها اقامت داشته باشند.»

آقای نادری همچنین در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس در حاشیه استیضاح وزیر اقتصاد ضمن انتقاد از دولت گفت: «سهم کرمانشاه از این همه رانت و نفت زلزله است، کرمانشاه در تبعیض مقام اول را دارد.»

در آبان ماه سال گذشته زمین لرزه‌ای به قدرت ۷.۳ ریشتر در همین منطقۀ جغرافیایی روی داد که بسیاری از شهرهای و روستاهای استان کرمانشاه را ویران کرد و دست‌کم ۵۳۰ کشته و هزاران زخمی برجای گذاشت. این زلزله، مرگبارترین زلزله ایران در یک دهه گذشته محسوب می‌شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرگ کودکان زلزله‌زده کرمانشاه، از شایعه تا واقعیت

گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در سالگرد مرگ مهسا امینی: آزار و اذیت حکومت ایران ادامه دارد

واکنش ایران درباره رای دادگاه لاهه در دریافت غرامت از آمریکا؛ این رای چه بخش‌های دیگری دارد؟