Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پاپ در ایرلند رسوایی جنسی کشیشان را نفرت‌انگیز و باعث شرمندگی خواند

پاپ در ایرلند رسوایی جنسی کشیشان را نفرت‌انگیز و باعث شرمندگی خواند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حدود ۱۰ روز پیش دادستان کل ایالت پنسیلوانیای آمریکا در گزارشی ۸۸۴ صفحه‌ای از رسوایی جنسی کلیسای کاتولیک در این ایالت و سوء استفاده جنسی دست‌کم ۳۰۱ کشیش از هزاران کودک طی هفتاد سال گذشته پرده برداشت.

آگهی

پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک بامداد شنبه برای سفری دو روزه وارد شهر دوبلین، پایتخت جمهوری ایرلند شد.

این اولین دیدار رهبر کلیسای کاتولیک از ایرلند پس از ۳۹ سال است؛ پیش از او پاپ ژان پل دوم در سال ۱۹۷۹ میلادی به این کشور سفر کرده بود.

در آن زمان پاپ ژان پل دوم با چالش‌هایی همچون طلاق و پیشگیری از بارداری دست به گریبان بود اما چالش‌هایی که پاپ فرانسیس در آستانۀ این سفر با آن مواجه است، بنیادی‌تری محسوب می‌شود.

سفر روز شنبه در حالی انجام شد که به دلیل انتشار اخبار جدید دربارۀ رسوایی‌های جنسی کلیسای کاتولیک، انتقادات بسیاری متوجه کلیسای کاتولیک است. حدود ۱۰ روز پیش دادستان کل ایالت پنسیلوانیای آمریکا در گزارشی ۸۸۴ صفحه‌ای از رسوایی جنسی کلیسای کاتولیک در این ایالت و سوء استفاده جنسی دست‌کم ۳۰۱ کشیش از هزاران کودک طی هفتاد سال گذشته پرده برداشت.

پاپ که با بحران رسوایی جنسی کلیسای کاتولیک در کشورهای مختلفی روبروست، در ایرلند به شکست کلیسای کاتولیک در موضوع سوء استفاده جنسی کشیشان از کودکان اعتراف کرد و این اقدام کشیشیان را «جنایتی نفرت‌انگیز» و باعث شرمندگی جامعه کاتولیک خواند.

او در جمع شماری از قربانیان آزار جنسی در ایرلند گفت: «نمی‌توانم رسوایی بزرگی را که در ایرلند توسط برخی از اعضای کلیسا با سوء استفاده از جوانانی که مسئولیت حفاظت و آموزش آنها را برعهده داشتند بوجود آمد، به رسمیت نشناسم.»

پاپ همچنین هفتۀ گذشته در نامه‌ای بی‌سابقه به تمام کاتولیکها از آنها خواست تا برای ریشه‌کنی این «فرهنگ مرگ» کمک کنند و قول داد از این به بعد هیچگونه پنهان کاری در این زمینه انجام نشود.

قرار است روز یکشنبه همزمان با برگزاری مراسم مذهبی مس با حضور پاپ، تظاهرات بزرگی در دوبلین در اعتراض به رسوایی جنسی کلیسای کاتولیک برگزار شود. 

بر این اساس هفتۀ گذشته تصاویر بزرگی از قربانیان آزارهای جنسی کلیسا در سطح شهر دوبلین در معرض دید گذاشته شد و در شبکه‌های اجتماعی نیز در قالب هشتگ #Stand4Truth از بازماندگان این آزارهای جنسی و حامیان آنها خواسته شد تا در این تظاهرات شرکت کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاپ دو اسقف شیلیایی متهم به سوء استفاده جنسی را خلع لباس کرد

واکنش پاپ به اتهام اطلاع از رسوایی جنسی در کلیسای کاتولیک: پاسخ نخواهم داد

روایت داریا از تجاوز جنسی به زنان اوکراینی: سربازان مست روس گفتند باید برای بازجویی همراهشان بروم