ترکیه: راه حل نظامی برای ادلب فاجعه‌بار خواهد بود

چادرهای آوارگان جنگی سوریه در اطراف ادلب
چادرهای آوارگان جنگی سوریه در اطراف ادلب Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه: ترکیه تلاش کرده تا ده‌ها هزار ستیزه‌جو را از نیروهای میانه‌روتر جدا کند، اما ستیزه‌جویان مانع این کار شده‌اند.

آگهی

ترکیه می‌گوید راه حل نظامی برای بحران ادلب «فاجعه‌بار» خواهد بود.

مولود چاوش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز جمعه ۲ شهریور در یک نشست رسانه‌ای مشترک با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود در مسکو گفت: «راه حل نظامی نه تنها در منطقه ادلب، بلکه به طورکلی برای آینده سوریه فاجعه‌بار خواهد بود.»

ادلب در شمال سوریه همچنان در کنترل نیروهای شورشی است و دولت سوریه قصد دارد تا آن را بازپس بگیرد. بخشی از شهروندان عادی و شبه‌نظامیان شورشی و نیز نیروهای قدرتمند جهادگرا برای نجات خود به این منطقه پناه آورده و گروهی از آوارگان در چادرهایی در اطراف این شهر زندگی می‌کنند.

پیش از آغاز هرگونه عملیات نظامی دولتی، در ماه گذشته این منطقه آماج چندین مورد حمله هوایی و بمباران جنگنده‌های ارتش سوریه بود.

ترکیه که از برخی گروه‌های شورشی در ادلب پشتیبانی می‌کند، چندین پایگاه دیدبانی در این منطقه دارد. وظیفه این پایگاه‌ها گزارش حمله احتمالی نیروهای ارتش بشار اسد به پشتیبانی روسیه است.

وزرای خارجه ترکیه و روسیه ده روز پیش نیز در آنکارا، پایتخت ترکیه با یکدیگر دیدار کرده و هشدار مشابهی داده و گفته بودند بمباران ادلب حتی اگر علیه نیروهای شورشی باشد، به یک «کشتار» جمعی منجر خواهد شد.

مولود چاوش‌اوغلو روز جمعه بار دیگر با اظهار نگرانی از چنین عملیاتی گفت: «۳ و نیم میلیون غیرنظامی کجا بروند؟ برای همه ما مهم است که گروه‌های بنیادگرا خنثی شوند. اما باید حساب شهروندان عادی را از گروه‌های تروریستی جدا کنیم.»

ادلب در حال حاضر در کنترل مجموعه‌ای از گروه‌های شورشی است، اما جهادگرایان سنی خود را نیرومندتر از بقیه گروه‌ها می‌دانند.

سرگئی لاوروف در نشست رسانه‌ای مسکو گفت که ترکیه تلاش کرده تا ده‌ها هزار ستیزه‌جو را از نیروهای میانه‌روتر جدا کند، اما ستیزه‌جویان مانع این کار شده‌اند.

وی افزود که گفتگوها درباره ادلب احتمالا باز هم در مسکو میان وزرای دفاع و مقام‌های اطلاعاتی دو کشور پی گرفته خواهد شد.

وزیر خارجه ترکیه نیز قرار است روز جمعه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مسکو دیدار کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش حضور نظامی ترکیه در ادلب در پی شکست طرح آتش‌بس

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق

انفجار مرگبار در منطقه تحت کنترل طرفداران ترکیه؛ خودروی بمب‌گذاری شده در بازاری در شمال سوریه ترکید