Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اسکات موریسون نخست‌وزیر جدید استرالیا سوگند یاد کرد

Scott Morrison
Scott Morrison Copyright REUTERS/Marcos Brindicci
Copyright REUTERS/Marcos Brindicci
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسکات موریسون توانست رقبای جدّی مانند پیتر داتون وزیر کشور پیشین و جولی بیشاپ وزیر خارجۀ استرالیا را کنار بزند.

آگهی

در پی برگزاری انتخابات درون‌حزبی در حزب لیبرال استرالیا، اسکات موریسون وزیر خزانه‌داری این کشور توانست به مقام رهبری حزب برسد و کرسی نخست‌ وزیری را از هم حزبی خود، مالکوم ترنبول، برباید.

انتخابات درون حزبی لیبرال‌ها روز جمعه برای دومین بار در این هفته برگزار شد و با پیروزیِ اسکات موریسون به عنوان ۳۰‌‌‌امین نخست‌وزیر استرالیا به یک بحران سیاسی و کشاکش‌ داخلی پایان داد.

این پیروزی پس از آن حاصل شد که او توانست رقبای جدّی مانند پیتر داتون وزیر کشور پیشین و جولی بیشاپ وزیر خارجۀ استرالیا را کنار بزند.

خانم بیشاپ از نزدیکان مالکوم ترنبول در دور اول انتخابات حذف شد و پیروزی اسکات موریسون در مقابل داتون نیز تنها با اختلاف پنج رای (۴۵ رای در مقابل ۴۰ رای) عملی گردید.

اسکات موریسون نیز از نزدیکان مالکوم ترنبول، نخست‌وزیر برکنار شدۀ این کشوراست و پیروزی او ضربۀ سنگینی برای پیتر داتون محسوب می‌شود که از مهمترین منتقدان نخست‌وزیر پیشن و از مهمترین مهره‌ها در راه برکناری او بود.

حزب لیبرال قویترین حزب در دولت ائتلافی استرالیا است. مالکوم ترنبول، بانکدار میلیونر و وزیر ارتباطات پیشین در سپتامبر ۲۰۱۵ میلادی در پی یک کودتای درون حزبی توانست قدرت اجرایی را از آن خود کند اما انتقادات گسترده به عملکردش، درنهایت منجر به ایجاد اختلافات اساسی در داخل حزب لیبرال و به خطر افتادن حیات دولت محافظه‌کار استرالیا شد و با بالاگرفتن این تنش‌ها، شمار قابل توجهی از اعضای این حزب با امضای نامه‌ای خواستار برگزاری انتخابات برای تغییر رهبری حزب شدند.

بنا بر اعلام رسانه‌های استرالیا، جولی بیشاپ وزیر خارجه استرالیا پس از شکست در این انتخابات از مقام خود استعفا خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

بحران در دولت استرالیا؛ نخست وزیر بار دیگر تهدید به برکناری شد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قاضی استرالیایی:‌ سهل انگاری مقامات اردوگاه عامل مرگ پناهجوی ایرانی است

خطرهای نهفته در انحلال مجلس فرانسه؛ ماکرون: میانه‌روها علیه راست افراطی متحد شوند

زلزله سیاسی در فرانسه؛ راست‌‌گرایان برای تقابل با اتحاد چپ‌ها با راست‌گرایان افراطی هم‌پیمان شدند