روزهای سخت ترامپ؛ اعتراف وکیل و محکومیت رئیس سابق ستاد انتخاباتی در یک شب

روزهای سخت ترامپ؛ اعتراف وکیل و محکومیت رئیس سابق ستاد انتخاباتی در یک شب
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ روزهای سختی را سپری می‌کند و فشارهای داخلی روز به روز برایش افزایش می‌یابد.

آگهی

 پرونده‌های فساد اطرافیان دونالد ترامپ، یکی پس از دیگری در حال اثبات است و سه‌شنبه شب ۲۲ اوت، احتمالا یکی از تلخ‌ترین شب‌های دوران ریاست جمهوری وی بود.

وکیل سابق او در این شب اعتراف کرد که در کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ برای پیروز شدن او، به چندین نفر مبالغی را به صورت غیرقانونی پرداخت کرده است. از سوی دیگر، رئيس سابق ستاد انتخاباتی‌اش در ۸ مورد از ۱۸ پرونده تقلبی بانکی و مالیاتی که علیه‌ او باز بود، محکوم شناخته شد.

پل منافورت رئیس سابق ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ در روز اعلام رسمی نامزدی او برای انتخابات ریاست جمهوری در گردهمایی جمهوری‌خواهان‌

همچنین مایکل کوهن وکیل سابق رئیس جمهور آمریکا به جرایم متعدد خود از جمله فرار مالیاتی و تقلب بانکی اعتراف کرد.

پل منافورت رئیس سابق ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ در پرونده‌های ۵ مورد اظهارنامه مالیاتی و همچنین ۳ مورد دیگر هم در مورد اختلاس بانکی و پنهان کردن حساب بانکی خارجی محکوم شناخته شد. این نتیجه بررسی اعضای هیئت منصفه دادگاه، در ایالت ویرجینیا آمریکا بود.

هرچند هنوز حکمی درباره آقای منافورت صادر نشده است، ولی این اتهامات می‌تواند تا ۸۰ سال زندان هم برای رئيس سابق ستاد انتخاباتی رئیس جمهوری کنونی آمریکا به همراه داشته باشد. حکم نهایی قرار است ۱۲ دسامبر صادر شود.

بیشتر بخوانید:

آقای منافورت البته شخص تازه‌کاری در سیاست آمریکا به شمار نمی‌رود. او که در سالهای ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۰ در کمپین انتخاباتی جرالد فورد و همچنین رونالد ریگان هم فعال بوده است، تنها ظرف سه ماه رئيس ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ بود.

این سیاستمدار کهنه‌کار مشهور است که مدیریت کمپین افرادی را بر عهده بگیرد که چندان در دنیای سیاست خوش‌نام نیستند. آقای منافورت بیشتر به دلیل فعالیت‌هایی که در خارج از آمریکا انجام داد و درآمدهایی که داشته و آنها را اعلام نکرده متهم شناخته شده است. منافورت در تمامی مراحل دادرسی همه اتهامات را رد کرده است.

مایک کوهن وکیل دونالد ترامپ اما اعتراف کرد که در پرونده‌هایی چون تخلف مالیاتی، جمع‌آوری فراتر از سقف قانونی کمک‌های مالی انتخاباتی، ارائه اظهارنامه نادرست به یک موسسه مالی و دریافت منابع غیرقانونی نقش داشته است.

کوهن همچنین اعتراف کرده به دستور نامزد یک صندلی فدرال، تلاش کرده به استورمی دنیلز و کارل مک دوگال بازیگر فیلم‌های پورن و مدل نشریه پلی بوی در مجموع ۲۸۰ هزار دلار حق السکوت بدهد تا آنها از روابطشان با دونالد ترامپ چیزی به رسانه‌ها نگویند. اتفاقی که برای جلوگیری از اثرگذاری منفی بر کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ صورت گرفته است.

اما مسئله مهم در اینجا تحقیقاتی است که رابرت مولر در خصوص ارتباط کمپین دونالد ترامپ و روسیه در حال انجام است. رئيس جمهوری آمریکا تقریبا هر روز به این تحقیقات و شخص رابرت مولر حمله می‌کند. هرچند منافورت و کوهن هنوز اتهام اثبات شده‌ای در خصوص ارتباط با روسیه و کمپین انتخاباتی ترامپ ندارند اما واقعیت این است که هم منافورت و هم کوهن بر اساس تحقیقاتی تحت تعقیب قرار گرفتند که مولر آن را پیش می‌برد. وی ماه‌هاست در حال بررسی این سوال است که آیا ترامپ در مسیر پیروزی در انتخابات با کشورهای خارجی به خصوص روسیه، تبانی کرده است یا نه.

آقای ترامپ پیشتر با منافورت ابراز همدردی کرده بود و رسانه‌ها هم از احتمال دستور عفو عمومی او و کوهن از سوی دونالد ترامپ خبر دادند اما او هنوز واکنشی به این تحولات تازه روی داده در پرونده کوهن و منافورت نداشته است.

مایک کوهن وکیل سابق دونالد ترامپ

حتی رودی جولیانی هم اظهار داشته است که ممکن است آقای ترامپ پل منافورت را با توجه به اختیاراتش عفو عمومی کند. رئيس جمهوری آمریکا طبق قانون و اختیاراتش می‌تواند چنین حکمی را صادر کند، اما این اتفاق احتمالا تبعات گسترده‌تری برای او به همراه خواهد داشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه نیویورک دونالد ترامپ را به پرداخت ۲ میلیون دلار جریمه محکوم کرد

«مدیر کارزار انتخاباتی ترامپ با دروغگویی توافق با اف‌بی‌آی را نقض کرده است»

ترامپ: اگر استیضاح شوم بازارها فرو می ریزند