Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

کشف آب در ماه؛ «بشر می‌تواند ساکن قمر شود»

کشف آب در ماه؛ «بشر می‌تواند ساکن قمر شود»
Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نزدیک به نیم قرن پس از انجام اولین ماموریت سفر به ماه توسط سفینه آپولو، یک تیم فضانوردی سازمان ناسا در پایان ماموریت خود با قاطعیت اعلام کردند که در سطح ماه آب یخ زده وجود دارد، نه به مقدار کم بلکه به وفور.

آگهی

نزدیک به نیم قرن پس از انجام اولین ماموریت سفر به ماه توسط سفینه آپولو، یک تیم فضانوردی سازمان هوانوردی و فضایی ملی ایالات متحده آمریکا (ناسا) در پایان ماموریت خود با قاطعیت اعلام کرد که در سطح ماه آب یخ زده وجود دارد، نه به مقدار کم بلکه به وفور.

بر اساس تازه‌ترین نتایج بررسی‌های منتشر شده توسط آکادمی ملی علوم آمریکا، یخ به مقدار زیاد در مناطقی از شمال و جنوب کره ماه که اشعه خورشید به آنها نمی‌تابد، وجود دارد. مناطقی که دمای آنها از منفی ۱۵۰ درجه سلسیوس بالاتر نمی‌رود.

وجود آب یخ زده به ارتفاع چند میلیمتر در مناطقی به نسبت وسیعی از سطح ماه این امکان را ایجاد کرده که مطالعات در مورد بررسی امکان اقامت بشر بر روی کره ماه ابعاد جدی‌تری به خود بگیرد.

بیشتر بخوانید:کشف دریاچه‌ای از آب مایع در سیارۀ مریخ

این نخستین باری است که دانشمندان با قطعیت از وجود آب بر روی سطح کره ماه سخن می‌گویند اما هنوز برای یافتن پاسخ این سوال که آیا این آب آشامیدنی است یا خیر، نیاز به بررسی‌های بیشتر با حضور در سطح تنها قمر کره زمین دارد.

به همین منظور ناسا قصد دارد با ارسال چندین ربات فضانورد به سطح کره ماه، این تحقیقات را ادامه دهد.

بیشتر بخوانید:

دستور جدید ترامپ: تشکیل نیروی فضایی ارتش آمریکا

رونمائی از طرح ناسا برای مبارزه رباتیک با تهدیدهای فضایی

پیشتر دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمريكا از لزوم تشکیل نیروی فضائی ویژه سخن گفته بود. همچنین ناسا نیز ماه مارس گذشته از نقشه راه جدید خود رونمایی کرد که بر پایه آن مأموریت‌های خاص رباتیک با اهداف تجاری طراحی شده که برخی از آنها فراتر از کاوش ماه، بهره برداری از منابع آن را مورد هدف قرار خواهد داد.

اولین مطالعات انجام شده در اوایل دهه ۷۰ میلادی وجود آب در سطح ماه را ثابت نکرد ولی در سال ۲۰۰۰ میلادی ناسا در مورد وجود هیدروژن در این کره به قطعیت رسید. بدین ترتیب بار دیگر فرضیه وجود آب در کره ماه مطرح شد و مطالعات متعدد در این باره آغاز شد تا این که بالاخره این فرضیه از سال ۲۰۱۷ میلادی به بعد آرام آرام رنگ واقعیت به خود گرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مخابره اولین صدای ماورائی به زمین؛ بادهای مریخ چه صدایی می‌دهند؟

اوموآموا؛ جسمی سرگردان یا سفینه فضایی بیگانگان؟

شبیه‌سازی تصویری ناسا از سفر به «نقطه بی‌بازگشت»؛ وقتی درون سیاهچاله سقوط می‌کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟