صدمین روز اعتصاب غذای اولگ سنتسوف؛ دیگر برای من ننویسید آزادی نزدیک است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
صدمین روز اعتصاب غذای اولگ سنتسوف؛ دیگر برای من ننویسید آزادی نزدیک است

حامیان اولگ سنتسوف، فیمساز اوکراینی زندانی در روسیه به همراه گروههای حقوق بشری بمناسبت صدمین روز اعتصاب غذای وی در نزدیکی سفارتهای روسیه در لندن، استکهلم، کی‌یف، کپنهاک و چندین شهر دیگر دست به تجمع اعتراضی زدند.

این رویداد از سوی انجمن جهانی قلم (PEN international) برنامه ریزی شده بود.

اولگ سنتسوف از ۱۴ ماه مه و به دلیل آغاز کارزاری برای آزادی خودش و ۶۴ زندانی اوکراینی که در روسیه نگهداری می شوند، اعتصاب غذایش را در سیبری آغاز کرده است.

ناتالیا کاپلان دختر عموی این فیلمساز در مصاحبه‌ای اختصاصی با یورونیوز از وضعیت وی و اهمیت زنده نگه داشتن موضوع زندانیان سیاسی در روسیه می‌گوید.

آخرین ملاقات کاپلان با اولگ سنتسوف کمی بیشتر از یک ماه پیش انجام شده است. او می گوید که آثار اعتصاب غذا بر بدن او کاملا آشکار بود.

ناتالیا کاپلان می افزاید: «شبیه این بود که ما همدیگر را ۳ سال است ندیده‌ایم در حالی که تنها ۱۵ روز بود او را ندیده بودم. او واقعا پیر و خیلی لاغر شده بود و ظاهرش کاملا تغییر کرده بود.»

آخرین نامه‌ای که کاپلان از پسرعمویش دریافت کرده تاریخ ابتدای اوت را بر خود دارد که توضیح می دهد وضعیت سلامتی او رو به وخامت است. اولگ سنتسوف ۳۰ کیلوگرم وزن کم کرده است و با کاهش ضربان قلب و مراحل اولی کم خونی مواجه است.

با این حال مقامات زندان ادعای وخامت سلامتی او را رد می کنند و می گویند که حال عمومی او رضایت بخش است.

کرملین تقاضای مادر ولگ سنتسوف را برای بخشش پسرش رد کرده و گفته است که او باید شخصا تقاضای بخشش کند.

اولگ سنتسوف به اتهام دست داشتن در «اعمال تروریستی» از سوی دادگاه کیفری روسیه به ۲۰ سال زندان محکوم شده است، اتهامی که بسیار آنرا سیاسی می دانند.

وی پس از الحاق کریمه به روسیه دستگیر و به برنامه ریزی برای اعمال تروریستی متهم شد.