حمله به نیروهای پلیس در چچن؛ داعش مسئولیت حملات را برعهده گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
داعش مسئولیت حملات به پلیس در چچن را برعهده گرفت
داعش مسئولیت حملات به پلیس در چچن را برعهده گرفت

حمله به نیروهای پلیس در جمهوری چچن واقع در منطقه قفقاز شمالی چندین مجروح برجای گذاشت.

ساعاتی پس از حملات داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت.

رمضان قدریف، رهبر جمهوری خودمختار چچن روز دوشنبه با تایید این خبر اعلام کرد این مجموعه حملات باعث زخمی شدن تعدادی از نیروهای امنیتی شد و عوامل حمله نیز «مهار» شده اند.

آقای قدیرف با انتشار پستی در شبکه پیام رسان تلگرام تصریح کرده که شک ندارد افراد جوانی که عامل این حملات بودند پس از تاثیر پذیرفتن از هواداران داعش در شبکه های اجتماعی، دست به چنین اقدامی زده اند.

خبرگزاری های روسیه پیش‌تر با اشاره به انجام سه حمله مجزا بر ضد نیروهای امنیتی، آمارهای متفاوتی از تعداد تلفات احتمالی این حملات ارائه داده بودند.

این در حالیست که به گفته رمضان قدریف دو نیروی پلیس در جریان یکی از حملات در شهر «شالی» زخمی شده اند و در «گروزنی» نیز جراحاتی به ماموران برقراری نظم در تردد وارد آمده است.

به گفته رهبر چچن «مهاجمین نتوانستند به اهداف خود دست یابند و عملیات آنها به موقع مهار شده است.» رمضان قدیرف تاکید کرده است که یکی از مهاجمان اقدام به منفجر کردن خود کرده اما جان سالم به در برده و به بیمارستان منتقل شده است.

رهبر این جمهوری مسلمان نشین در منطقه قفقاز در ادامه تصریح کرد که هدف این حملات تحت تاثیر قرار دادن جشن های عید قربان بوده است.

شورشیان جدایی طلب چچنی پس از نخستین دور جنگ ها در این جمهوری که به سالهای ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۶ باز می گردد به تدریج «اسلامیزه» شده وبه توسعه وسعت عمل خود در خارج از مرزهای این جمهوری اقدام کردند.

این گروه از نیروهای افراطی در اواسط دهه ۲۰۰۰ میلادی به یک جنبش اسلامگرای مسلح فعال در منطقه قفقاز شمالی تبدیل شد و در ژوئن سال ۲۰۱۵ با گروه داعش بیعت کردند.

بیشتر بخوانید: