توافق پوتین و ترامپ بر سر خروج ایران از سوریه

ولادمیر پوتین و دونالد ترامپ
ولادمیر پوتین و دونالد ترامپ Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مطابق گزارش‌های رسمی منتشره دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و ولادمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در اجلاس ماه گذشته هلسینکی به توافق رسیده‌اند که ایران باید از سوریه خارج شود.

آگهی

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و ولادمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در اجلاس ماه گذشته هلسینکی به توافق رسیده‌اند که ایران باید از سوریه خارج شود.

یک مقام رسمی کاخ سفید روز ۱۷ اوت به خبرگزاری رویترز گفته است که مبحث سوریه و نقش ایران در این کشور در صدر مذاکرات دوجانبه روسای جمهور آمریکا و روسیه در هلسینکی قرار داشته است.

مطابق گزارش، هر دو رهبر در گفتگوی رودررو توافق کرده‌اند که ایران باید از سوریه خارج شود. هر چند روسیه آن را «کاری دشوار» خوانده است.

تا کنون جزئیات بیشتری از این نشست دو ساعته در حاشیه اجلاس هلسینکی در فنلاند منتشر نشده بود.

هفته آینده جان بولتون، مشاور امنیت ملی دولت ترامپ، به ژنو می‌رود تا مذاکرات درباره خروج ایران از سوریه را با نیکلای پاتروشوف همتای روسی خود پی‌ بگیرد.

بیشتر بخوانید:

تعلیق کمک ۲۳۰ میلیون دلاری آمریکا برای بازسازی سوریه

در تحولی دیگر روز جمعه ۱۷ اوت آمریکا اعلام کرد کمک ۲۳۰ میلیون دلاری پیش‌بینی‌شده‌اش را برای پروژه‌های باثبات‌سازی در سوریه به حالت تعلیق درمی‌آورد.

هیتر نوئرت، سخنگوی کاخ سفید، در بیانیه‌ای گفت: «بعد از مشورت با شرکای کلیدی‌مان، مایک پمپئو به وزارت خارجه دستور تعلیق ۲۳۰ میلیون دلار کمکی را داد که قرار بود برای باثبات‌سازی شمال شرق سوریه هزینه شود.»

عربستان سعودی روز جمعه از شراکت صد‌ها میلیون دلاری در پروژه‌های ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در شمال شرق سوریه خبر داده بود. این مناطق پیشتر در کنترل داعش بودند و عربستان گفته بود امروز مهم است که مناطق نیروهای عرب و کرد تحت حمایت ائتلاف تقویت شوند.

امارات عربی متحده نیز در اجلاس ۱۲ ژوئیه در ژنو قول کمک ۵۰ میلیون دلاری در جنگ علیه داعش را داده است.

وزارت خارجه آمریکا گفته است این تعلیق کمک‌های انسان‌دوستانه در سوریه را شامل نمی‌شود.

در بیانیه آمده است: «ما آماده ماندن در سوریه تا زمان شکست کامل داعش هستیم و مصمم خواهیم ماند تا از عقب‌نشینی نیروهای ایرانی و متحدینشان از خاک سوریه اطمینان حاصل کنیم. »

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

الاخبار: نمایندگان آمریکا در نشستی در دمشق خواستار خروج ایران از جنوب سوریه شدند

پوتین: ناتو تجهیزات نظامی خود را به مرزهای روسیه نزدیک‌تر می‌کند

نخست وزیر مجارستان: فقط ترامپ می‌تواند جنگ اوکراین را تمام کند