Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ظریف: سهم ایران از خزر در آینده معلوم می‌شود

ظریف: سهم ایران از خزر در آینده معلوم می‌شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه ایران گفت:« نه در گذشته سهم ایران از خزر ۵۰ درصد بوده و نه در حال حاضر این سهم به ۱۱ درصد رسیده است.»

آگهی

وزیر خارجه ایران در پاسخ به انتقادها نسبت به نتایج مذاکرات ایران در نشست تعیین رژیم حقوقی دریای خزر گفت: « نه در گذشته سهم ایران از خزر ۵۰ درصد بوده و نه در حال حاضر این سهم به ۱۱ درصد رسیده است.»

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفت و گو با سایت خبری الف در خصوص نتایج نشست اخیر سران کشورهای حاشیه دریای خزر اظهار داشت: « تقریبا ۹۰ درصد کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر نهایی شده که در آکتائو(قزاقستان) به امضاء رسید و تنها دو مورد تعیین خطوط مبدا و تحدید حدود بستر و زیر بستر دریا باقی مانده که نیاز به مذاکره بیشتر و تعامل بین کشورهای عضو دارد.»

آقای ظریف در این گفت و گو تصریح کرده که در مورد خطوط مبدأ نکاتی در این کنوانسیون آمده و مخصوصا در یک بند قید شده که شرایط ساحل بعضی از کشورها به گونه‌ای است که نیازمند مقرراتی ویژه هستند اما در عین حال خط مبدأ، حدود بستر و زیر بستر هنوز در این کنوانسیون روشن نیست و تعیین آن به آینده واگذار شده است.

بیشتر بخوانید:دریای خزر، ناسیونالیسم ایرانی و ناتوانی حاکمیت در اقناع افکار عمومی

به گفته وزیر خارجه ایران در مورد منابع مشترک یا مورد اختلاف کشورها نیز، اصل بر این است که دو یا سه کشور ذینفع در این خصوص با یکدیگر توافق و نسبت به بهره برداری از منابع نفتی اقدام کنند.

آقای ظریف یادآور شده که چنانچه در خصوص منابع دریاچه بین کشورها توافقی حاصل نشود، بهره برداری از آن منابع صورت نخواهد گرفت.

وزیر خارجه ایران در پایان این گفت و گو ضمن رد عقب نشینی جمهوری اسلامی از حقوق ملی در دریای خزر تاکید کرده که سهم ایران از خزر نه در هیچ زمانی در گذشته پنجاه درصد بوده و نه الان ۱۱ درصد یا هر عدد دیگری است و جز برای دو کشور روسیه و قزاقستان هنوز سهمی برای سایر کشورها تعیین نشده است.

بیشتر بخوانید:

بیش از دو دهه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروری، مذاکرات کشورهای حاشیه دریای خزر برای تعیین رژیم حقوقی این دریاچه همچنان ادامه دارد. اخیرا و در پی برگزاری نشست سران کشورهای حاشیه دریای خزر، اخباری مبنی بر عقب نشینی تهران از سهم ۵۰ درصد در این دریاچه و رضایت دادن به کسب سهم ۱۱ درصدی از آن منتشر شد که بسیار انتقاد برانگیز شد و بحث‌های حقوقی بسیاری را در میان صاحبنظران امر برانگیخت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجارت، گردشگری و زیست‌بوم؛ موضوع نخستین تالار اقتصادی کشورهای حوزه خزر

ظریف: در آستانه امضای کنوانسیون حقوقی دریای خزر هستیم

روسیه از دریای خزر به سوریه موشک پرتاب کرد