نیروهای نظامی دولت افغانستان کنترل غزنی را به دست گرفتند

نیروهای نظامی دولت افغانستان کنترل غزنی را به دست گرفتند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات دولت افغانستان می‌گویند پس از چندین روز درگیری، توانسته‌اند کنترل شهر غزنی را به دست بگیرند.

آگهی

مقامات دولتی افغانستان می‌گویند توانسته‌اند کنترل شهر غزنی در جنوب شرقی این کشور را به دست بگیرند

درحالی که در ۵ روز گذشته درگیری‌ها در این شهر به کشته شدن دست کم ۳۰۰ نفر انجامیده است حالا مقامات دولتی افغانتسان می‌گویند توانسته‌اند نیروهای طالبان را به عقب برانند.

برخی از رسانه‌ها در افغانستان اعلام کردند که شهر غزنی تحت کنترل نیروهای دولتی درآمده و وضعیت شهر نیز به حالت عادی بازگشته است.

محمد رادمنش سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز سه‌شنبه ۱۴ اوت گفت: «نیروهای امنیتی دوباره کنترل اوضاع در غزنی را به دست گرفته‌اند و ما ستزه‌جویان طالبان را به عقب رانده‌ایم و به زودی کنترل بر کل شهر را به دست خواهیم گرفت.»

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر سازمان ملل نیز اعلام کرد که در نتیجه این درگیری‌ها دستکم ۱۰۰ غیرنظامی کشته شده‌اند، اما منابع دولتی افغانستان می گویند تا کنون حدود ۱۰۰ نیروی نظامی دولت افغانستان و همچنین ۲۰۰ شورشی کشته شده اند. همچنین دست‌کم۲۰ غیر نظامی هم در بین جان‌باختگان دیده می شود.

در عین حال طالبان روز دوشنبه ۱۳ اوت در بیانیه‌ای اعلام کرده  در جریان این درگیری‌ها ۲۵۵ نفر از نیروهای نظامی دولت افغانستان کشته یا مجروح شده اند.

 «باز محمد همت» رئیس بیمارستان مرکزی غزنی گفت، تاکنون ۱۱۳ پلیس در این درگیری‌ها کشته شده‌اند که جسد بسیاری از کشته شدگان در مناطق تحت درگیری باقی مانده است.

برخلاف نظر نیروهای دولتی افغانستان، طالبان می‌گوید تمامی مناطقی که از سوی طالبان در شهر غزنی تحت کنترل طالبان در آمده بودند، همچنان دست این پیکارجویان این گروه است و نیروهای امنیتی دولت افغانستان نتوانسته‌اند پیشرفتی به دست بیاورند.

آخرین گزارش‌ها حای از آن است اوضاع شهر هنوز کاملا عادی نشده است و بازارهای نزدیک به مناطق درگیری همچنان تعطیل است وشهروندان با مشکل کمبود مواد خوراکی و آب آشامیدنی روبه‌رو شده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان حمله به مرکز آموزش امنیت ملی در کابل با کشته شدن مهاجمان مسلح

فرمانده آمریکایی ناتو آمادگی برای مذاکره مستقیم با طالبان را رد کرد

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد