Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رهبران دو کره این بار در پیونگ‌یانگ دیدار می‌کنند

 Moon Jae in- Kim Jong Un
Moon Jae in- Kim Jong Un
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در صورت عملی شدن این برنامه، سفر مون جائه‌-این به پایتخت کرۀ شمالی، اولین سفر رئیس جمهوری از کرۀ جنوبی به پایتخت کشور همسایه پس از زمانی بیش از یک دهه خواهد بود.

آگهی

مقامات دو کره روز دوشنبه ۱۳ اوت از دیدار قریب‌الوقوع رهبران کرۀ شمالی و کرۀ جنوبی، این بار در شهر پیونگ‌یانگ خبر دادند.

در صورت عملی شدن این برنامه، سفر مون جائه‌-این به پایتخت کرۀ شمالی، اولین سفر رئیس جمهوری از کرۀ جنوبی به پایتخت کشور همسایه پس از زمانی بیش از یک دهه خواهد بود و چنانچه این نشست برگزار شود، سومین دیدار آقای مون با کیم جون-اون، رهبر کرۀ شمالی محسوب خواهد بود.

این دو پیش از این در ماههای ماههای آوریل و مه با یکدیگر دیدار داشتند و هنوز تاریخ دقیق دیدار ماه سپتامبر اعلام نشده است.

Yonhap via REUTERS
وزیر اتحاد کرۀ جنوبی و همتای او در کرۀ شمالی-روستای پانمونجومYonhap via REUTERS

در بیانیۀ مشترک وزیر اتحاد کرۀ جنوبی و همتای او در کرۀ شمالی که در حاشیۀ گفتگوهای نمایندگان دو کره در روستای پانمونجوم واقع در منطقۀ «غیرنظامی» حائل میان دو کشور منتشر شد، علاوه بر توصیف دیدار پیش‌رو به گامی مهم در راستای نزدیکیِ تاریخیِ دو همسایه، آمده است که آنها در مذاکراتشان با هدف غیرهسته‌ای کردن این شبه جزیره نیز موفق به یافتن زمینه‌های مشترک زیادی در موضوعات تامل برانگیز شده‌اند.

در ابتدای این دور از گفتگوها نیز رئیس هیات نمایندگان کرۀ شمالی اعلام کرد که هم اکنون کرۀ شمالی و کرۀ جنوبی به دو «دوست» با یک درک کامل و متقابل تبدیل شده‌اند.

تصمیم برای بازدید از پیونگ یانگ، پیش از این در زمان دیدار تاریخیِ دو رهبر در ماه مه در منطقۀ غیرنظامی گرفته شد. بر اساس گفتگوهای دو رهبر قرار شد که مون جائه‌-این در فصل پاییز برای دیدار کیم جونگ‌-اون به پیونگ‌یانگ برود.

قرار است در نشست پیش روی رهبران دو کره، آقایان مون و کیم دربارۀ ابرازهایی برای پیشبرد گفتگوها میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ در موضوع غیرهسته‌ای شدن کرۀ شمالی گفتگو کنند.

کرۀ شمالی خواستار آن است که واشنگتن رسما پایان جنگ کره را اعلام و امنیت حکومت این کشور را تضمین کند؛ آمریکا نیز در مقابل خواستار دریافت فهرست کاملی از سلاح‌های هسته‌ای و بالستیک پیونگ‌یانگ است و مون جائه این، رئیس جمهوری کرۀ جنوبی در این میان باید بار دیگر نقش میانجی را میان کیم و ترامپ ایفا کند.

پس از سپری شدن سالهایی پر تنش، سرانجام از ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی تحولات سیاسی شبه جزیرۀ کره به گونه‌ای غیرمنتظره تغییر کرد و دیدار تاریخی رهبران دو کره در ماه آوریل در واقع در منطقه غیرنظامی حائل میان دو کره و پس از آن دیدار کیم جونگ-اون و دونالد ترامپ در ماه ژوئن در سنگاپور، آینده‌ای جدید را برای این شبه جزیره رقم زد. با وجود ابراز تمایل پیوینگ‌یانگ و واشنگتن برای حل اختلافات، در هفته‌های اخیر دولت و رسانه‌های کره شمالی از رویکرد ایالات متحده نسبت به روند خلع سلاح هسته‌ای این کشور به شدت انتقاد کرده اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصمیم دو کره برای بستن پست های نگهبانی در مرز مشترک

کره جنوبی: ابتکاری جسورانه برای امضای پیمان صلح با پیونگ‌یانگ اتخاذ می‌شود

برگزاری «مانور حمله هسته‌ای» در کره شمالی در اعتراض به رزمایش مشترک آمریکا و متحدانش