Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش اردوغان به سقوط لیر: دشمن دلار دارد و ما هم خدا را داریم

واکنش اردوغان به سقوط لیر: دشمن دلار دارد و ما هم خدا را داریم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی سقوط ۱۴ درصدی ارزش برابری لیر ترکیه در معاملات روز جمعه،

آگهی

لیر ترکیه در جریان معاملات روز جمعه بازار ارز، ۱۴ درصد دیگر در مقابل دلار آمریکا تضعیف شد.

هر دلار آمریکا روز جمعه در مقابل ۶ لیر معامله شد. نرخ برابری لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا روز دوشنبه و در پی اعلام دولت آمریکا مبنی بر بازبینی معافیت‌های گمرکی ترکیه تا ۵.۴۲۵ سقوط کرده بود.

یک روز بعد و در پی انتشار خبر سفر قریب‌الوقوع یک هیات دیپلماتیک ترکیه به واشنگتن کاهش ارزش لیر ترکیه متوقف شد ولی نگرانی از تبعات سیاست‌های پولی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و عدم شفافیت دربارۀ نتیجه گفتگوهای صورت گرفته با واشنگتن، از روز چهارشنبه تضعیف دوباره لیر ترکیه را کلید زد.

ارزش لیر ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی و تحت تاثیر بحران اقتصادی حاکم بر این کشور سیر نزولی به خود گرفته بود ولی با افزایش تنش سیاسی با آمریکا این روند طی هفته جاری تشدید شده است. بر این اساس طی سال جاری میلادی لیر ترکیه بیش از ۳۰ درصد ارزش خود را در مقابل دلار آمریکا از دست داده است.

روند نزولی ارزش برابری لیر ترکیه نگرانی مردم، فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران خارجی را نسبت به ادامه روند بی‌ثباتی اقتصاد این کشور افزایش داده است.

بیشتر بخوانید:

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شامگاه پنجشنبه بار دیگر سقوط ارزش لیر را توطئه دشمنان خارجی‌ ترکیه عنوان کرد و خطاب به مردم این کشور گفت:« اگر آنها دلار دارند، ما هم خدا و مردم خودمان را داریم.»

آقای اردوغان از مردم ترکیه خواست که برنامه اقتصادی او که هدفی جز پیشرفت ترکیه را دنبال نمی‌کند، اعتماد کنند. او روند پیشرفت اقتصاد ترکیه طی ۱۶ سال گذشته و در دوران قدرت‌گیری حزب تحت امر او یعنی عدالت و توسعه را گواه ادعای خود دانست.

روابط دیپلماتیک ترکیه و آمریکا طی روزهای اخیر و در پی بروز اختلاف در نحوه جنگ در سوریه، بازداشت انرو برونسون، کشیش آمریکایی به اتهام‌ جاسوسی رو به وخامت گذاشته و همین امر موجب شده تا نرخ برابری لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا سیر نزولی به خود بگیرد.

البته بحران اقتصادی ترکیه از جمله رشد نرخ تورم و نرخ بهره بانکی که متاثر از کسری بودجه فزاینده دولت و دخالت دولت در سیاست‌های پولی بانک مرکزی است، از ماه‌های پیش آغاز شده ولی بروز محرک‌های سیاسی سرعت وخامت آن را تشدید کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تاثیر انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا بر ارزش قیمت دلار

طراحی سیستم هوشمند برای برخورد با مخالفان اردوغان

مجسمه اردوغان در آلمان به پایین کشیده شد