Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تشبیه زنان برقع‌ پوش به «دزدان بانک» از سوی بوریس جانسون جنجالی شد

بوریس جانسون وزیر خارجه سابق بریتانیا
بوریس جانسون وزیر خارجه سابق بریتانیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز در حاشیه سفر به اسکاتلند گفت که سخنان بوریس جانسون احساسات و عواطف بسیاری را جریحه دار کرده است.

آگهی

برندن لوئیس، رئیس حزب محافظه کار بریتانیا روز سه شنبه از بوریس جانسون وزیر امور خارجه سابق این کشور خواست به دلیل به سخره گرفتن مسلمانانی که برقع یا نقاب به چهره دارند، به صورت رسمی عذرخواهی کند.

وزیر امور خارجه سابق بریتانیا که به ارتکاب اشتباهات فاحش و ایراد سخنان تحریک آمیز شهرت دارد روز دوشنبه در گفتگو با روزنامه دیلی تلگراف ضمن درخواست برای ممنوعیت استفاده از برقع در مکان های عمومی، این پوشش اقلیت بسیار کوچک مسلمانان را «مسخره» و «عجیب» توصیف کرده بود.

وی همچنین پا را از این فراتر گذاشته و زنانی را که از این پوشش برای حجاب خود استفاده می کنند، به «صندوق های پستی» و «دزدان بانک» تشبیه کرده بود.

پس از واکنش های منفی زیادی که این سخنان در جامعه بریتانیا برانگیخت، رئیس حزب محافظه کار با انتشار توییتی از بوریس جانسون خواست به دلیل ایراد این سخنان عذرخواهی کند.

واکنش نخست وزیر و شورای مسلمانان بریتانیا

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز اندکی بعد به جمع منتقدان پیوست. او در حاشیه سفر به اسکاتلند با اشاره به اینکه سخنان بوریس جانسون احساسات و عواطف بسیاری را جریحه دار کرده، افزود: «بدین ترتیب من از این نظر با براندون لوئیس موافقم و فکر می کنم که زن ها باید حق انتخاب پوشش خود را داشته باشند.»

این درحالیست که به گفته نزدیکان آقای جانسون، وزیر خارجه سابق بریتانیا قصدی برای انجام عذر خواهی ندارد. یکی از این افراد برای توضیح گفته است: «حمله به این نقطه نظر خیلی مضحک است. ما نباید به این دام بیافتیم که جلوی هر گونه بحث و اظهار نظر در باره مسائل دشوار گرفته شود.»

سخنان بوریس جانسون از دیدگاه الیستر بارت، وزیر مشاور در امور خارجه بریتانیا نیز بسیار «تهاجمی و زهردار» توصیف شده است.

شورای مسلمانان بریتانیا در موضع گیری نسبت به این موضوع تاکید کرده است که استفاده عمدی بوریس جانسون از این کلمات آنهم در یک روزنامه ملی به نوعی «بالا کشیدن چکمه های راست افراطی» است. به اعتقاد این شورا عذرخواهی کمترین توقع در این زمینه است و حزب محافظه کار باید به رواج اسلام هراسی در میان اعضای خود توجه بیشتری کند.

بوریس جانسون قهرمان گاف در عرصه دیپلماتیک

بوریس جانسون همواره در عرصه دیپلماتیک با گاف های بزرگ خبر ساز شده است. یکی از آنها ماه مه ۲۰۱۷ در جریان سفر به هند صورت گرفت. وزیر خارجه سابق بریتانیا در این سفر هنگام بازدید از یک معبر سیک ها وعده داد که تسهیلاتی در زمنیه صادرات ویسکی به هند اعمال کند در حالی که مکانِ دادن این وعده هیچ تناسبی با محتوی آن نداشت، چرا از دیدگاه سیک ها نوشیدن مشروبات الکلی ممنوع است.

اظهار نظر در باره پرنده دستگیری نازنین زاغری، شهروند ایران - بریتانیایی از دیگر مواردی بود که بوریس جانسون را وادار به عذرخواهی کرد. بوریس جانسون در سخنانی ناشیانه گفته بود که این شهروند بریتانیایی تنها برای «آموزش روزنامه‌نگاری» به ایران رفته و دستگیر شده است. این سخنان سبب تشکیل دادگاهی دیگر برای خانم زاغری  و اتهاماتی تازه‌ از جمله «تبلیغ علیه نظام» به او تفهیم شد.

پس از پیچیده تر شدن این پرونده وزیر امور خارجه بریتانیا با پی بردن به اشتباهش ضمن حضور در مجلس عوام بریتانیا، در حضور نمایندگان تاکید کرد که اظهاراتش در مورد خانم زاغری «می‌توانست واضح‌تر باشد».

زاغری شهروند ایرانی بریتانیایی ساکن انگلستان است که در نوروز ۱۳۹۵ برای دیدار با خانواده‌اش به ایران رفته و در تاریخ ۱۵ فروردین همان سال هنگام خروج از کشور دستگیر شد. او سپس به دلیل فعالیت علیه امنیت ایران و آنچه در ایران «براندازی نرم» خوانده می‌شود به ۵ سال زندان محکوم شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف یک «توده مرموز» متعلق به عصر امپراطوری روم که معلوم شد بیشتر از طلا ارزش داشته است

دانشجویان بریتانیایی در حمایت از فلسطینی‌های غزه و همبستگی با هم‌قطاران آمریکایی خود تجمع کردند

شکست تازه محافظه‌کاران در انتخابات مهم شهرداری‌ها؛ صادق‌خان برای سومین بار شهردار لندن شد