واکنش پمپئو به اعتراضات ایران: در کنار مردم هستیم

U.S. Secretary of State Pompeo
U.S. Secretary of State Pompeo Copyright REUTERS/Aaron Bernstein
Copyright REUTERS/Aaron Bernstein
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پمپئو: «مردم ایران خوشنود نیستند؛ نه از آمریکایی‌ها بلکه از رهبران خود خشنود نیستند. آنها از شکست رهبرانشان در عملی کردن قول‌های اقتصادی که داده بودند، ناخشنودند.»

آگهی

واشنگتن نسبت به گزارش‌هایی که از خشونت حکومت ایران در قبال شهروندان این کشور منتشر می‌شود، «عمیقا نگران» است و در کنار ملت ایران خواهد بود.

این خبر روز یکشنبه از سوی مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام شد. او در پیامی توییتری نوشت: «ما عمیقا درباره گزارش‌ها از خشونت رژیم ایران علیه شهروندان غیرمسلح نگران هستیم. آمریکا از حق مردم ایران برای اعتراض علیه فساد و سرکوبِ بدون ترس از مجازاتِ رژیم حمایت می‌کند. ما از رژیم ایران می‌خواهیم که به حقوق بشر احترام بگذارد.»

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، یکشنبه شب نیز به عنوان ششمین شب پیاپی شهرهای مختلف ایران از جمله کازرون در جنوب این کشور صحنۀ اعتراضات مردمی به عملکرد حکومت بوده است.

این اعتراض‌ها که در ابتدا وسیله‌ای برای نشان دادن خشم مردم به هزینه‌های بالای زندگی و فساد گستردۀ اداری بود، بسرعت در هفتۀ گذشته به اعتراضات ضد دولتی تبدیل شد و دست‌کم یک کشته نیز برجای گذاشت.

مایک پمپئو همچنین روز یکشنبه پس از بازگشت از سفر آسیایی خود در جمع خبرنگاران گفت که کاخ سفید از ابتدای این هفته تحریم‌ها علیه ایران را به اجرا خواهد گذاشت. او افزود: «این بخش مهمی از تلاش‌های ما برای عقب راندن فعالیتهای بدخواهانه ایران است.»

وزیر خارجۀ آمریکا با اشاره به اعتراضات مردمی در ایران نیز گفت: «مردم ایران خوشنود نیستند؛ نه از آمریکایی‌ها بلکه از رهبران خود خشنود نیستند. آنها از شکست رهبرانشان در عملی کردن قول‌های اقتصادی که داده بودند، ناخشنودند.» او بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا خواستار آن است که مردم ایران با صدایی قوی اعلام کنند که می‌خواهند چه کسی رهبرشان باشد.

تحریم داد و ستدهای ایران با دلار آمریکا و تحریم تجارت طلا و دیگر فلزات گرانبهای این کشور، بخشی از تحریم‌های جدید واشنگتن علیه تهران است و مایک پمپئو اعلام کرد که جزئیات اعمال این تحریم‌ها را روز دوشنبه منتشر خواهد کرد.

یکی از مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز از آغاز اعمال تحریم‌های ایران از نیمه‌شب دوشنبه و به طور دقیق‌تر از ساعت یک دقیقه بامداد سه‌شنبه خبر داد. آمریکا به دیگر کشورهای جهان هشدار داده است که واردات نفت خود از ایران را تا ماه نوامبر به صفر برسانند در غیر این صورت با مجازات‌های سنگین آمریکا روبرو خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهارمین شب ناآرامی‌‌ در ایران؛ هجوم معترضان به حوزه علمیه کرج

اعتراضات خیابانی به تهران کشیده شد

فایننشال‌تایمز: صادرات نفت ایران به بالاترین میزان در ۶ سال گذشته رسید