جنجال بر سر شعر ترانه جدید سیاوش قمیشی و گوگوش

جنجال بر سر شعر ترانه جدید سیاوش قمیشی و گوگوش
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو خواننده محبوب پاپ ایرانی که قطعه ای بنام چهل سال اجرا کرده اند بدلیل زن ستیز بودن بخشی از شعر مورد حمله برخی از کاربران اینترنتی قرار گرفته اند.

آگهی

گوگوش و سیاوش قمیشی دو هنرمند موسیقی پاپ ایرانی بتازگی ترانه ای بنام چهل سال خوانده اند که به جز خوشحالی بسیاری از هواداران فائقه آتشین، خواننده و سیاوش قمیشی، خواننده و آهنگساز این قطعه باعث واکنش های منفی و گسترده بسیاری از کاربران اینترنتی از جمله فعالان حقوق زن شده است.

شعر این ترانه را رها اعتمادی مجری شبکه «من و تو» سروده است و در بخشی از آن می خوانیم:

«آهای سالار افسانه؛ تو میتونی و پا میشی

به بغضت اعتقاد دارم، یه روز آخر رها میشی

یه جورای بدی درده؛ شبی شرمنده برگرده

یه مادری که چند ساله؛ دیگه نون آوره مرده»

بیت آخر که به زنی اشاره می کند که از او به «نان آور مرد» تعبیر شده است بحث های فراوانی درباره تبعیض علیه زنان و کوچک شمردن نقش زنان در جامعه را مطرح کرده است.

به گفته این فعالان مادامی که از زن مستمری بگیر به عنوان یک مرد نام برده می شود با اطمینان می توان گفت جامعه هنوز کاملا «مرد سالار» است.

بسیاری از گوگوش پرسیده اند چطور در مقام یک زن هنرمند و فرهیخته حاضر شده است این بیت را بخواند و بخشی دیگر با انتقاد از سیاوش قمیشی که شاعر بسیاری از ترانه هایش بوده است، پرسیده اند چطور جمله ضدزن شعر رها اعتمادی را ندیده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

فهیمه خضرحیدری، تهیه کننده و خبرنگار رایو فردا در توییترش می نویسد:‌ «حالا رها اعتمادی یه مادری که چندساله نون‌آور مَرده»؛شما خانم گوگوش و آقای قمیشی نباید گوش کنید ببینید چه می‌خونید؟ سؤال حتا این نیست که مگر از آمار زنان تحصیل‌کرده ومستقل در ایران چیزی نشنیده‌اید؛سؤال اینه که با این همه بی‌خبری از تحولات ایران چرا ترانه ۴۰سال می‌خونید اصلا؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گاز اشک‌آور، دود و آتش در سومین روز اعتراض‌ها در ایران

طالبان دو نفر را در استادیوم فوتبال اعدام کردند

آمریکا یکی از رهبران یاکوزا را به تلاش برای قاچاق اورانیوم به ایران متهم کرد