Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کاهش نسبی بهای دلار و سکه در جوی امنیتی، دستگیری دلالان ارز و اعتصاب‌های پراکنده

کاهش نسبی بهای دلار و سکه در جوی امنیتی، دستگیری دلالان ارز و اعتصاب‌های پراکنده
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاهش نسبی بهای دلار و سکه در جوی امنیتی، دستگیری دلالان ارز و اعتصاب‌های پراکنده

آگهی

همزمان با اعلام دستگیری ده‌ها تن از دلالان ارز در تهران، قیمت دلار و سکه با کاهش نسبی تا ۱۲ درصد روبرو شد.

با اعلام افزایش بی‌پیشینه نرخ ارز در بازار آزاد ایران و فراخوان اعتصاب بازار تهران، خیابان‌های مرکزی پایتخت در روزهای دوشنبه ۸ و سه‌شنبه ۹ مرداد فضای امنیتی به خود گرفت. نیروهای پلیس ضد شورش در خیابان فردوسی، چهارراه استانبول و بازار بزرگ تهران مستقر شده و به دلالان ارز حتی اجازه صحبت کردن با یکدیگر را هم ندادند.

صبح سه‌شنبه خبری نیز در مورد دستگیری برخی دلالان در بازار ارز تهران منتشر شد که رئیس پلیس تهران آن را تأئید کرد. سردار حسین رحیمی گفت: «روز گذشته تعداد زیادی از دلالان بازار احضار شدند و آخرین تذکرات به آنها داده شد و پلیس نیز با هماهنگی قوه قضائیه رصد کاملی بر فعالیت آنها دارد.»

وی در جمع خبرنگاران با اشاره به تشکیل چندین پرونده مهم در حوزه ارز، سکه و خودرو در پلیس پایتخت همچنین اظهار کرد: «به دنبال اتفاقات اخیر و با هماهنگی مراجع قضایی، در حال حاضر ۷ پرونده بزرگ مفاسد اقتصادی در ۳ حوزه ارز، سکه و خودرو در پلیس پایتخت در حال رسیدگی است که تا امروز ۳۵ نفر بازداشت شده‌اند.»

رئیس پلیس پایتخت افزود: «همچنین با دستور قضایی ۵ نفر از افراد بازداشت شده به زندان معرفی شده‌اند.»

با آن که نرخ غیر رسمی دلار در بازار آزاد تهران در روز دوشنبه به بیش از ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده بود، در پی ابراز تمایل دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به مذاکره با ایران، به حدود ۱۰ هزار و ۲۰۰ تومان رسید و بهای یورو نیز تا حدود ۱۲ هزار تومان کاهش یافت.

با ابراز تمایل دونالد ترامپ به مذاکره با ایران انتظار می‌رفت التهاب در بازار ارز ایران کاهش یابد.

با این حال رحیمی هیچ یک از این نرخ‌ها را معتبر و رسمی ندانست. وی در پاسخ به سوالی درخصوص اقدامات پلیس در کنترل بازار ارز و جلوگیری از فعالیت دلالان گفت: «متاسفانه اقدامات دلالان باعث شده تا فضای بازار به صورت کاذب ملتهب شود و قیمت‌های مطرح شده با توجه به آن که اصلا خرید و فروشی انجام نمی‌شود کاذب و دروغین است.»

روز دوشنبه با وجود تلاش پلیس برای جلوگیری از هر گونه معامله دلار در بازار آزاد، خبر افزایش نرخ ارز در اخبار افواهی و شبکه‌های اجتماعی انتشار یافت. بنا بر برخی اخبار تأئید نشده، نرخ هر دلار آمریکا در بازار آزاد تهران در پایان روز دوشنبه به ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان رسید و نرخ یورو نیز به ۱۴ هزار تومان نزدیک شد.

اظهار نظرهای معاونان روحانی

در پی بروز التهاب بی‌سابقه در بازار ارز که به بحران اقتصادی موجود دامن زده است، چند مقام رسمی دولت در همین زمینه و نیز در مورد اصلاحات در تیم اقتصادی دولت روحانی اظهار نظر کردند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران روز سه‌شنبه ۹ مرداد وعده داد که سیاست‌های اقتصادی جدید دولت تا پایان همین هفته اعلام می‌شود.

محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور نیز در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت که نوسانات فعلی بازار سکه و ارز قطعاً ماندگار نیست. وی با اشاره به این که تغییر رئیس بانک مرکزی به علت مسئله بازار ارز در اولویت قرار داشت، افزود که مانعی برای تغییر یا اصلاحات در کابینه وجود ندارد.

ادامه اعتصاب‌ها

از سوی دیگر از نقاط مختلف ایران خبر می‌رسد که اعتصاب‌ها به ویژه اعتصاب بازاریان و کامیونداران ادامه دارد. اعتصاب بازاریان در روز دوشنبه به جز چند مورد در مشهد، تبریز، اصفهان و کرج چندان فراگیر نشد، اما جو بازار تهران در این روز به شدت امنیتی بود.

از سوی دیگر دور دوم اعتصاب کامیونداران که از ابتدای نرداد ماه در تهران و شهرستان‌ها آغاز شده اثراتی در توزیع کالاها به ویژه بنزین گذاشته است. خبرهای مربوط به اعتصاب کامیونداران در رسانه‌های ایران بازتاب داده نمی‌شود، اما در تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، صف‌های طولانی در برابر پمپ بنزین در برخی شهرهای شمالی از جمله رشت و تنکابن دیده شده و گفته می‌شود که کمبود سوخت در این شهرها به دلیل اعتصاب کامیون‌ها بوده است.

آگهی

گروهی از فروشندگان صنف ابزار و ماشین‌آلات و نیز اصناف شهرک صنعتی امیرکبیر اصفهان نیز صبح دوشنبه با تجمع و شعار دادن به طرف مرکز شهر راهپیمایی کردند.

اخبار تأئید نشده از تجمع و اعتصاب کارگران برخی کارخانه‌های کشور برای اعتراض به پرداخت نشدن حقوق حکایت دارد. دوشنبه ۸ مرداد گروهی از کارکنان شرکت‌های صنعتی که گفته می‌شود ادامه فعالیت‌شان به واردات بعضی مواد اولیه بستگی دارد، با تجمع در مقابل وزارت صنعت و معدن در تهران خواستار رسیدگی به وضعیت پرداخت حقوق خود شدند.

اخبار مربوط به اعتصاب کارگران راه‌آهن تبریز و بروجرد در روز دوشنبه ۹ مرداد نیز مستند به عکس‌هایی است که در شبکه‌های اجتماعی همرسان می‌شوند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حسین راغفر در مصاحبه با یورونیوز: نابسامانی اقتصاد محصول مافیای ساختار قدرت است

انتشار گزارشهایی از اعتصاب مجدد کامیون‌داران در ایران

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت