Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

حجتی کرمانی خطاب به قاسم سلیمانی:‌ در فضای دیپلماسی هستیم سردار نه در فضای نظامی

حجتی کرمانی خطاب به قاسم سلیمانی:‌ در فضای دیپلماسی هستیم سردار نه در فضای نظامی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حجتی کرمانی در یادداشتش به تعریف و تمجید از قاسم سلیمانی و اقدامات او در عراق و سوریه پرداخته است و اشاره کرده است که اقدامات او در عراق و سوریه «زبانزد همه هواداران انقلاب، اعم از ایرانی و غیرایرانی است.»

آگهی

محمد جواد حجتی کرمانی در یادداشتی در روزنامه شرق، نسبت به موضعگیری قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران نسبت به سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا واکنش نشان داده و به وی یادآوری کرده است که در حال حاضر در فشای سیاسی و دیپلماتیک هستیم و نظامیان تنها در فضای نظامی و جنگ باید سخن بگویند.

حجتی کرمانی از نظامیان خواسته است که در وضعیت کنونی «دندان روی جگر بگذارند و گوش به فرمان فرمانده کل قوا باشند.»

حجتی کرمان افزوده است:‌ «آن چه این سردار رشید با ترامپ گفته است، سخن دل هر ایرانی آزاده‌ای است اما حرف من این است که یک نظامی، وقتی سخن می‌گوید، در فضای «نظامی» و «جنگ» سخن می‌گوید و به نظر بنده، ما در حال‌ حاضر در «فضای سیاسی» و «دیپلماسی» قرار داریم و این دشمن است که از جنگ سخن می‌گوید که ما را تحریک کند و به عکس‌العمل وادارد... . بر نظامیان است که در حال‌ حاضر دندان روی جگر بگذارند و گوش به فرمان فرمانده کل قوا باشند و هرگاه معظم‌له با سنجیدن همه شرایط و اوضاع و احوال به نظامیان اجازه رسمی و علنی دادند که حرفی بزنند یا اقدامی کنند، آنگاه نوبت به این مدافعان جان‌برکف دین و وطن می‌رسد. دست برادرم قاسم سلیمانی را می‌بوسم...»

قاسم سلیمانی هفته گذشته ترامپ را قمار باز لقب داده و خطاب به رئیس جمهوری آمریکا گفته بود «تو مارا تهدید می کنی به این که اقدامی انجام می دهی که در دنیا سابقه ندارد. این ادبیات کاباره است. یک کاباره‌چی با دنیا اینگونه حرف می زند.»

فرمانده سپاه قدس همچنین خطاب به ترامپ گفته بود: «ترامپ قمار باز! من خودم به تنهایی در مقابلت می ایستم. ما ملت، حوادث سختی را پشت سر گذاشته‌ایم. جنگ را شما شروع می کنید اما ما به پایان می رسانیم، بروید از پیشینیان خود بپرسید. پس ما را تهدید به کشتن نکنید. ما آماده هستیم در مقابلت بایستیم.»

محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران نیز در روزهای گذشته به تهدیدهای آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران واکنش نشان داده بود و گفته بود: «اگر توانمندی های سپاه به گوش رئیس‌جمهور ماجراجوی آمریکا برسد، هرگز از این غلط‌ها نخواهد کرد و به این باور خواهد رسید که تهدید نفتی نیز به‌ راحتی قابل پاسخگویی است.»

محمد جواد حجتی کرمانی با لحنی مصلحت جویانه و نصیحت گونه از نظامیان خواسته است که در فضای سیاسی و دیپلماسی صبر کنند. وی در یادداشتش به تعریف و تمجید از قاسم سلیمانی و اقدامات او در عراق و سوریه پرداخته و اشاره کرده است که اقدامات او در عراق و سوریه «زبانزد همه هواداران انقلاب، اعم از ایرانی و غیرایرانی است.»

محمد جواد حجتی کرمانی از روحانیون سیاسی دوران انقلاب و از شاگردان آیت الله خمینی و آیت الله منتظری محسوب می شود. وی بعد از انقلاب بعنوان اولین امام جمعه شهر کرمان منصوب شد و در چندین دوره بعنوان نماینده مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری انتخاب شده است. وی از دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی از سیاست کناره گرفت و مشغول به تحقیق و تالیف شد.

یکی از مهمترین دوران حضور دوباره او در رسانه ها به مناظره مشهور وی با مصباح یزدی در سال ۱۳۷۸ باز می گردد که در آن مناظره ها حجتی کرمانی تلاش داشت جریان فکری مصباح یزدی را به نقد بکشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرمانده سپاه: تهدیدهای نظامی خارجی جدی نیست، ضعف‌های داخلی جدی‌تر است

قاسم سلیمانی: ترامپ قمار باز! من خودم به تنهایی در مقابلت می‌ایستم

حمله به کنسولگری ایران در سوریه؛ گزینه‌ها و چالش‌های تهران برای «انتقام سخت» از اسرائیل