Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترامپ به دنبال ایجاد «ناتو عربی» برای مقابله با ایران است

ترامپ به دنبال ایجاد «ناتو عربی» برای مقابله با ایران است
Copyright آرشیو
Copyright آرشیو
نگارش از Euronews با استفاده از  رویترز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت آمریکا امیدوار است ایده ایجاد این اتحاد سیاسی و امنیتی در اجلاسی که پائیز امسال با شرکت مقامات کشورهای عربی و آمریکا در واشنگتن برگزار می شود مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

آگهی

گروهی از مقامات آمریکایی و کشورهای عربی می گویند واشنگتن به دنبال ایجاد یک اتحاد امنیتی و سیاسی با مشارکت مصر، اردن و شش کشور عربی حاشیه خلیج فارس است.

به گفته آنها ایده این اتحاد امنیتی و سیاسی جدید برای مقابله با گسترش نفوذ ایران در منطقه مطرح شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد زمینه همکاری گسترده ای را بین کشورهای عضو این اتحادیه در مورد دفاع موشکی، تمرینات نظامی و مقابله با تروریسم فراهم کند. یکی دیگر از اهداف این تشکیلات تقویت همکای های دیپلماتیک و اقتصادی در سطح منطقه خواهد بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آرشیو

از این طرح در کاخ سفید و برخی کشورهای خاورمیانه به عنوان «ناتو عربی» یاد می شود. طرح این اتحاد جدید امنیتی و سیاسی در حالی مطرح می شود که تنش ها بین واشنگتن و تهران بر سر خروج آمریکا از برجام و برنامه ایالات متحده برای وضع مجدد تحریم های هسته ای علیه ایران افزایش یافته است.

بنا به همین گزارش دولت آمریکا امیدوار است ایده ایجاد این اتحاد سیاسی و امنیتی در اجلاسی که پائیز امسال با شرکت مقامات کشورهای عربی و آمریکا در واشنگتن برگزار می شود مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

کاخ سفید تائید کرده است که طرح ایجاد اتحاد امنیتی و سیاسی جدید طی چند ماه گذشته در دست بررسی بوده است. سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در این مورد اظهار داشت: « اتحاد استراتژیک خاورمیانه (MESA) سنگری در مقابل تهاجم ایران، تروریسم، افراط گرایی خواهد بود و در خاورمیانه ثبات ایجاد خواهد کرد.»

یکی از موانع پیش روی ایجاد اتحاد امنیتی و سیاسی جدید می تواند تنش های یک سال گذشته بین قطر و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان و امارات متحده عربی باشد.

یک منبع مطلع به خبرگزاری رویترز گفته است که ایجاد سپر دفاعی ضد موشکی در منطقه و ارتقای عملکرد ارتش کشورهای عضو هدف اتحاد امنیتی و سیاسی جدید در خاورمیانه خواهد بود. 

بیشتر بخوانید:

آرشیو
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تمایل ترامپ به دیدار با رهبران ایران؛ نخستین واکنش‌ها و شروط

ترامپ: ایران حالا با ما بسیار محترمانه‌تر از قبل رفتار می‌کند

پالس منفی پزشکیان به غرب با پیام به حسن ‌نصرالله؛ آمریکا:منتظریم ببینیم چه می‌کند ولی انتظاری نداریم