Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

قاضی پرونده نازنین زاغری:‌ تا بریتانیا بدهی خود را به ایران نپردازد خبری از آزادی نیست

قاضی پرونده نازنین زاغری:‌ تا بریتانیا بدهی خود را به ایران نپردازد خبری از آزادی نیست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ریچارد راتکلیف همسر نازنین زاغری به کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «او با حرف‌هایش تایید کرد که نازنین به عنوان مهره معامله در زندان نگه داشته شده است.»

آگهی

به گزارش «کمپین تلاش برای آزادی نازنین زاغری» قاضی پرونده در ملاقات با نازنین زاغری گفته است که او شامل «آزادی مشروط، مرخصی یا بخشودگی نخواهد شد تا زمانی که دولت بریتانیا بدهی خود را به ایران پرداخت کند.»

ریچارد راتکلیف همسر نازنین زاغری به کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «قاضی عباسی چیزی را که ما مدتی به آن مشکوک بودیم تایید کرد. او با حرف‌هایش تایید کرد که نازنین به عنوان مهره معامله در زندان نگه داشته شده است. اما مطرح کردنش به این شفافیت برای ما شوک‌آور است. من به سفیر ایران در لندن نامه نوشته‌ام. همچنین با وزیر امور خارجه دولت بریتانیا ملاقاتی خواهم داشت تا از وا بخواهم برای نازنین کاری بکند.»

این ادعا در حالی مطرح می شود که وزارت امور خارجه ایران پیش از این ارتباط پرونده نازنین زاغری با بدهی بریتانیا به ایران را رد کرده بود.

کمپین تلاش برای آزادی نازنین زاغری گفته است که ملاقات قاضی عباسی با نازنین زغری در روز ۳۰ تیرماه سال جاری انجام شده است. نازنین زاغری از زندان اوین به دادسرای شهید مقدس زندان اوین برای ملاقات با قاضی پرونده منتقل شده بود و ملاقات با قاضی ۳۰ دقیقه به طول انجامیده است. این کمپین نوشته است که قاضی در حضور او با افرادی که که گفته می شود احتمالا از مسئولان سپاه پاسداران بوده‌اند تماس گرفته است و آنگاه قاضی به نازنین زاغری گفته است که «آنها» نگرانند که اگر به تو مرخصی بدهیم از کشور فرار کنی.

ماجرای بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی دولت بریتانیا به دولت ایران به دوران حکومت محمد رضا شاه باز می گردد که طی قراردادی در دهه ۱۹۷۰ برای خرید تانک های «چیفتن» امضا شد. با رخ دادن انقلاب در سال ۱۳۵۷، دولت بریتانیا که پول کامل قرارداد را دریافت کرده بود از ارسال بخشی مهمی از تانک های مورد این قرارداد به ایران خودداری می کند.

اختلاف بر سر باز پس دادن مبلغ این قراداد به ایران تا امروز حل نشده است و در حال حاضر گفته می شود که پرونده نازنین زاغری به این ماجرا پیوند خورده است.

نازنین زاغری در ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ هنگامی که می خواست با دختر خردسالش از ایران خارج شود دستگیر شد. او با اتهامات امنیتی مواجه و به ۵ سال زندان محکوم شد.

در حال حاضر وی بیش از نیمی از محکومیت اش را گذرانده است و از لحاظ قانونی می تواند با استفاده از آزادی مشروط از زندان خارج شود. در صورت عدم موافقت با آزادی مشروط وی شک و گمان ها در این باره که موضوعی سیاسی مانع آزادی وی است تقویت خواهد شد گرچه رسما اظهار نظری از سوی مقامات ایران و بریتانیا مطرح نشده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه بریتانیا در تهران: آدم‌های بی‌گناه دوملیتی باید آزاد شوند

پایان پدیده «ابراهیم رئیسی»؛رئیس جمهوری که سودای رهبری داشت

صادق زیباکلام هم به زندان افتاد،درست در روزی که قراربود از کتاب «چرا شما را نمی گیرند» رونمایی کند!