پیشتازی حزب تحریک انصاف به رهبری عمران‌خان در انتخابات پاکستان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پیشتازی حزب تحریک انصاف به رهبری عمران‌خان در انتخابات پاکستان

حزب «تحریک انصاف» پاکستان به رهبری عمران خان در انتخابات پارلمانی این کشور پیشتاز است.

تاکنون با شمارش بیش از نیمی از آرا حزب تحریک انصاف پاکستان با کسب نزدیک به ۱۰۰ کرسی در برابر حزب مسلم لیگ (شاخه) نواز که ۶۸ کرسی کسب کرده پیشتاز است.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شمارش آرا انتخابات پارلمانی پاکستان تا عصر پنجشنبه به پایان می‌رسد. عکس از رویترز

نتایج رسمی انتخابات عصر پنجشنبه اعلام می‌شود و صبح پنجشنبه بازار سهام این کشور با رشدی ۲ درصدی آغاز به کار کرد.

از سوی دیگر با اینکه حدود نیمی از آرا هنوز شمارش نشده، هوادارن عمران خان شب گذشته شادمانی کردند و برخی از آنان او را «نخست‌وزیر» خواندند. این در حالی است که از اتهامات گسترده‌ای درباره تخلف در انتخابات مطرح شده است.

مقامات برخی احزاب مدعی شده‌اند که بی‌نظمی‌هایی در فرآیند رأی‌گیری روی داده، و در برخی مناطق مأموران اخذ رأی نتوانسته‌اند به شعبه خود وارد شوند یا برگه رأی به موقع به متقاضیان تحویل داده نشده است. بیشتر اتهام‌ها از سوی حزب مسلم لیگ نواز مطرح شده است.

این در حالیست که شورای برگزاری انتخابات پاکستان با رد اتهام هرگونه تخلف اعلام کرده است که «انتخابات ۱۰۰ درصد منصفانه و شفاف» بوده است.

عمران خان،‌ بازیکن سابق کریکت و رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان. عکس از رویترز

بیشتر پیش‌بینی‌ها حاکی از آن بود که حزب تحریک انصاف بین ۱۰۷ تا ۱۲۰ کرسی را از آن خود خواهد کرد؛ شماری که برای برخورداری از اکثریت کرسی‌های مجلس پاکستان یعنی رقم ۱۳۷ کرسی هنوز فاصله دارد و این حزب برای کسب اکثریت احتمالا باید با احزاب کوچک دیگری در مجلس ائتلاف کند.

بیشتر بخوانید: