پایان روزهای سیاه فیس بوک؟

پایان روزهای سیاه فیس بوک؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدیران شرکت فیس بوک می گویند پس از سه ماه کاهش ارزش سهام امیدوار هستند که شاخص های این شرکت به ثبات و درآمدزایی برسند.

آگهی

فیس بوک پس از سه ماه از دست دادن ارزش سهام در بازارهای بورس به نظر می رسد که به ثبات رسیده است. این غول شبکه های اجتماعی اینترنتی در سه ماه گذشته بیش از ۲۴درصد از سهام خود را از دست داد. مقامات این شرکت می گویند اما کاهش ارزش سهام به پایان رسیده است و در انتظار افزایش ارزش شاخص های این شرکت هستند. درباره فیس بوک و اتفاقات این چند ماه اخیر بیشتر بدانیم.

فیس بوک در ماه های اخیر نزدیک به سه میلیون کاربر را از دست داد

فیسبوک در اولین روز ماه آوریل اعلام کرد که احتمالا اطلاعات شخصی بیش از ۸۷ میلیون کاربر این شبکۀ اجتماعی در اختیار شرکت مشاورۀ کمبریج آنالیتیکا قرار گرفته است. داده‌هایی که به این ترتیب جمع آوری شده بود، به این شرکت مشاوره امکان داد تا به اطلاعات شهروندان آمریکا دسترسی یابد و هر کاربر را متناسب با ویژگی‌های شخصیتی آنها، با تبلیغات سیاسیِ مناسب هدف قرار دهد.

این خبر توسط مایک شروپفر، مدیر فناوری فیسبوک منتشر شد. او اعلام کرد: «معتقدیم که احتمالا اطلاعات فیسبوکی بیش از ۸۷ میلیون نفر ءعمدتا در آمریکاء با کمبریج آنالیتیکا به اشتراک گذاشته شده است.»

این اولین بار بود که فیسبوک بطور عمومی دربارۀ شمار افرادی که از این رسوایی متاثر شده‌اند سخن گفت؛ پیش از این رسانه‌ها تخمین می‌زدند که احتمالا اطلاعات شخصی ۵۰ میلیون کاربر به این شرکت واگذار شده باشد.

فروش اطلاعات شخصی کاربران

دلیل اصلی کاهش محبوبیت و از دست دادن کاربران فروش اطلاعات شخصی بود. این شرکت برای جبران مافات قول داد تا کنترل بیشتری روی اطلاعات خصوصی افراد داشته باشد. مدیران فیس بوک برای این کار بیش از ۶ میلیارد دلار بودجه در نظرگرفته اند.

شواهد نشان از درآمد تبلیغاتی فیس بوک دارند

با وجود ارزش شاخص این شرکت اما درآمد ناشی از تبلیغات این شرکت در سال گذشته با افزایش ۴۳ درصدی روبرو شده است. مدیران این شرکت هم انتظار چنین رشدی را نداشتند. در همین راستا فیس بوک توانسته سهامداران اصلی شرکت را راضی نگاه دارد.

گسترش کاربران فیس بوک در دیگر شبکه های اجتماعی این شرکت اینستاگرام و واتس اپ

بیشتر از دو میلیارد و پانصد میلیون نفر در سال گذشته به مجموع کاربران شبکه های زیر مجموعه فیس بوک، واتس اپ و اینستاگرام اضافه شده اند. در واقع این افراد بیشتر روی صفحه ای اجتماعی اینستاگرام هستند تا صفحه فیس بوک. اما برای مدیران شرکت فرقی نمی کند چرا که هر کدام از شرکت های زیرمجموعه فیس بوک سود زیادی برای این شرکت خواهند داشت. گفته می شود افزایش بخش قابل توجهی از درآمد های تبلیغاتی هم بواسطه رشد روزافزون تعداد کاربران اینستاگرام است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شبکه ایکس برای جذب دوستداران محتوای جنسی بزرگسالان، قابلیت جدیدی را آزمایش می‌کند

اتحادیه اروپا: شرکت‌های فناوری دیجیتال جعل عمیق برساخته هوش مصنوعی را شناسایی کنند

واکنش چین به طرح منع فعالیت تیک‌تاک در آمریکا: منطق واشنگتن منطق راهزنان است