Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

یک مرکز آزمایش و پرتاب موشک در کره شمالی برچیده می‌شود

 یک مرکز آزمایش و پرتاب موشک در کره شمالی برچیده می‌شود
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«از آنجا که این تأسیسات نقش مهمی در توسعه فناوری‌های برنامه موشک‌های قاره‌پیمای کره شمالی داشته، چنین تلاشی نشان‌دهنده اقدام برای اعتمادسازی از سوی کره شمالی است.»

آگهی

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که کره شمالی در راستای تعهد خود به خلع سلاح هسته‌ای شروع به جمع‌آوری تأسیسات یک مرکز آزمایش موشکی خود به نام سوهائه کرده است.

بنابر گزارش پژوهشکده 38 North در واشنگتن، تصاویر ماهواره‌ای که روز بیستم ژوئیه مخابره شده‌اند نشان می‌دهد که شماری از تسهیلات و تأسیسات ایستگاه پرتاب موشک و ماهواره سوهائه که برای ساخت موشک‌های فضاپیما و همچنین موشک‌های بالستیک به کار می‌رفته در حال برچیده شدن است.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گزارش این پژوهشکده همچنین عنوان می‌کند: «از آنجا که این تأسیسات نقش مهمی در توسعه فناوری‌های برنامه موشک‌های قاره‌پیمای کره شمالی داشته، چنین تلاشی نشان‌دهنده اقدام برای اعتمادسازی از سوی کره شمالی است.»

دو تصویر ماهواره‌ای که به فاصله یک ماه از ایستگاه پرتاب موشک سوهائه گرفته شده نشانگر تغییر در تأسیسات این مرکز است. عکس از رویترز

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از دیدار بی‌سابقه‌اش با رهبر کره شمالی اعلام کرد که کیم جونگ اون به وی قول داده است که یک مرکز آزمایش موشکی مهم در این کشور به زودی برچیده شود.

گرچه مقامات آمریکایی بارها درباره تمایل جدی کره شمالی به خلع سلاح اتمی سخن گفته اند اما این کشور هیچگونه جزئیاتی از چگونگی اجرای این برنامه ارائه نکرده است.

جنی تاون، مدیر پژوهشکده 38 North معتقد است برچیده شدن تأسیسات سوهائه گام مهمی در راستای ادامه پیدا کردن مذاکرات میان کره شمالی و ایالات متحده است. وی می‌افزاید:‌ «اقدام اخیر کره شمالی نشان می‌دهد که آنها همچنین احتمالا مایلند فعلا از پرتاب ماهواره به فضا هم در کنار آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی چشم پوشی کنند.»

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به ترامپ قول داده بود یک مرکز آزمایش موشکی در این کشور به زودی برچیده می‌شود. عکس از رویترز

همچنین دونالد ترامپ روز دوشنبه از پیشرفت کره شمالی ابراز خرسندی کرد و در توییتر خود نوشت: «کره شمالی در ۹ ماه گذشته یک موشک هم شلیک نکرده، هیچ آزمایش هسته‌ای هم نداشته است. ژاپن خوشحال است، تمام آسیا خوشحال است.»

از سوی دیگر وزارت دفاع کره جنوبی نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد  که می‌خواهد «به شکل آزمایشی نیروهای نگهبان و تجهیزات نظامی» خود را در نزدیکی «منطقه غیرنظامی میان دو کشور» کاهش دهد.

رهبران دو کره در نشستی که در ماه آوریل برگزار شد توافق کردند از تنش‌ در مرز خود بکاهند و  ابراز امیدواری کردند که بتوانند «منطقه غیرنظامی» میان دو کشور را به «منطقه صلح» تبدیل کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌های جهانی به دیدار ترامپ و کیم جونگ اون

کره شمالی چندین موشک جدید کروز به سمت دریا شلیک کرد

آزمایش موشکی تازه کره شمالی؛ سئول: به همراه آمریکا اوضاع را رصد می‌کنیم