واکنش‌های جهانی به دیدار ترامپ و کیم جونگ اون

واکنش‌های جهانی به دیدار ترامپ و کیم جونگ اون
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات مختلف کشورهای جهان، از ملاقات میان رهبران آمریکا و کره شمالی استقبال کردند.

آگهی

واکنش‌های جهانی به دیدار کیم جونگ اون و دونالد ترامپ ادامه دارد. واکنش‌هایی که عموما از برگزاری این دیدار استقبال کرده‌اند، هرچند برخی از کشورها با احتیاط نسبت به آن واکنش نشان دادند.

سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه از نخستین کشورهایی بود که در این رابطه صحبت کرد. آقای لاورف نفس برگزاری این دیدار را مثبت خواند. هرچند او با احتیاط از این موضوع استقبال کرد و گفت: «من هم مثل شما خبرنگاران از تلویزیون شاهد این دیدار بودم و اظهارات دو طرف را شنیدم اما هنوز سند امضا شده را ندیدم.»

بوریس جانسون هم در بیانیه‌ای که وزارت خارجه بریتانیا در این خصوص منتشر کرد از دیدار ترامپ و کیم استقبال کرد.

سخنگوی ترزا می هم در گفتگو با خبرنگاران این دیدار را مثبت ارزیابی کرد و افزود: «ما از دیدار سازنده آقای ترامپ و کیم جونگ اون استقبال می‌کنیم. این یک گام مهم در مسیر ثبات منطقه است. البته کارهای زیادی باید انجام شود و ما امیدورایم آقای کیم به مذاکرات با حسن نیت و در جهت تایید کامل خلع سلاح هسته‌ای برگشت ناپذیر ادامه دهد.»

بیشتر بخوانید:

در همین حال شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن هم اعلام کرد از سند توافق آمریکا و کره شمالی حمایت می‌کند.

آقای آبه روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: «مایلیم هر تلاشی که از دستمان بر می‌آید با همکاری نزدیک با ایالت متحده آمریکا،‌ کره‌ جنوبی، چین، روسیه و جامعه بین‌المللی در راستای حل مسائل مختلف کنونی درباره کره شمالی انجام دهیم.»

نخست وزیر ژاپن همچنین اضافه کرد: «این حقیقت که کیم جونگ اون تعهدش را از طریق امضای سندی برای خلع سلاح هسته‌ای کامل تایید کرده است، گامی رو به جلو برای راه‌حل جامع درباره مسائل مختلف است و ما از آن استقبال می‌کنیم.»

وانگ یی وزیر امور خارجه چین هم دیگر مقامی بود که از این ملاقات استقبال کرد. وزیر خارجه چین این دیدار را دقیقا همان هدفی دانست که چین به دنبالش بوده است.

ژنگ شامگ سخنگوی وزارت خارجه چین هم در کنفرانس خبری خود اظهار داشت: «باید لغو تحریم‌های کره شمالی در دستور کار قرار بگیرد.»

بنژامن گریوو سخنگوی دولت فرانسه هم در یک نشست مطبوعاتی از اینکه کسانی که تا چندی پیش در توییتر به هم ناسزا می‌گفتند، حالا پای میز مذاکره نشسته‌اند را مایه خرسندی دانست. آقای گریوو همچنین گفت: «این یک رویداد برجسته است و امیدواریم باعث صلح و ثبات در شبه جزیره کره بشود. پیونگ یانگ، باید اقدام به نابودی کامل و برگشت ناپذیر برنامه هسته ای اش نماید. این همان چیزی است که در جی ۷ هم یاداوری شد.»

سخنگوی دولت فرانسه همچنین بر لزوم هوشیاری جامعه جهانی در خصوص این موضوع تاکید کرد و افزود: «این آغاز روندی است که فرانسه حتما در آن مشارکت خواهد کرد. جامعه جهانی هم باید با دقت روند مربوط به صلح و ثبات در منطقه را پی بگیرد.»

از سوی دیگر مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره‌ جنوبی هم تاکید کرد: «این یک توافق تاریخی است که به شکسته شدن باقی‌مانده‌های جنگ سرد روی زمین کمک کرد. کشورش قصد دارد از اجرای کامل آخرین توافقات که کیم جونگ اون و ترامپ امروز به امضا رساندند اطمینان حاصل کند.» آقای این همچنین تاکید کرد «ما متعهد شدیم تا تاریخ جدیدی را با کره شمالی بنویسیم. مسیری که در آن صلح و همکاری میان سئول و پیونگ یانگ خواهد بود.»

وزارت امور خارجه فنلاند هم اعلام کرد که دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون پنجره‌ای برای مذاکرات آتی را باز می‌کند.

«تیمو سوئینی» وزیر خارجه فنلاند امروز به یکی از شبکه‌های تلویزیونی این کشور گفت: «دیدار میان ترامپ و کیم جونگ در سنگاپور فرصت‌هایی را برای آغاز روند مذاکره میان دو کشور ایجاد کرده است.»

وی افزود: «اگر روند مذاکره آغاز شود در این صورت دستورالعملی برای آن تعیین خواهد شد و این دستاورد بزرگی خواهد بود چرا که شرایط بحرانی و حتی خطرناک بود و همچنان هم امکان دارد که اوضاع به سمت بی‌ثباتی پیش برود.»

دیدار مهم و تاریخی کیم جونگ اون و دونالد ترامپ روز سه‌شنبه ۱۲ ژوئن در سنگاپور برگزار شد و طرفین با امضای سندی از ادامه گفتگوها و مذاکرات خبر دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک مرکز آزمایش و پرتاب موشک در کره شمالی برچیده می‌شود

طنین شعار انتخاباتی ترامپ از زبان خاویر میلی در آمریکا؛ «عظمت را دوباره به آرژانتین بازمی‌گردانیم»

دونالد ترامپ: ناوالنی مرد شجاعی بود و با من هم مثل او رفتار می‌کنند