Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قیمت یورو از مرز ۱۱ هزار تومان گذشت

قیمت یورو از مرز ۱۱ هزار تومان گذشت
Copyright عکس: همت خواهی از خبرگزاری ایسنا
Copyright عکس: همت خواهی از خبرگزاری ایسنا
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بی ثباتی در بازار غیر رسمی ارز، تنش‌های سیاسی، ثبت رکورد در بازار «سکه آتی» و همچنین اثار روانی ناشی از این موارد در افزایش قیمت طلا و سکه تاثیر بسزایی داشته‌ا است.

آگهی

روند صعودی قیمت سکه، طلا و ارز در ایران همچنان ادامه دارد تا جائیکه قیمت سکه بهار آزادی روز دوشنبه در بازار به بالاتر از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید و قیمت یورو نیز از مرز۱۱ هزار تومان گذشت.

به گزارش رسانه‌های ایران، روز دوشنبه یکم مرداد (۲۳ ژوئیه) هر سکه طرح امام با ۸۱ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش نسبت به روز قبل، از مرز ۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان گذشت و سکه بهار آزادی نیز در بازار تهران بالاتر از ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شد.

اگرچه روز دوشنبه قیمت رسمی یورو توسط بانک مرکزی با ۱۳ تومان افزایش، ۵ هزار و ۱۳۲ تومان اعلام شده اما یورو در بازارهای غیر رسمی بیش از ۱۱ هزار تومان معامله شده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، روز دوشنبه یورو در بازار غیر رسمی در بالاترین حالت با قیمت ۱۱ هزار و ۳۲۰ تومان معامله شد.

بی ثباتی در بازار غیر رسمی ارز، تنش‌های سیاسی، ثبت رکورد در بازار «سکه آتی» و همچنین آثار روانی ناشی از این موارد در بازار در افزایش قیمت طلا و سکه تاثیر بسزایی داشته‌اند.

به گفته بورس کالای ایرانی، بازار «سکه آتی» رکورد قیمت ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان برای تحویل در دی ماه سال جاری و قیمت ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای تحویل در شهریور ماه امسال را به ثبت رسانده است.

با وجود انتشار خبر بسته شدن معاملات «سکه آتی» در روزهای گذشته، مدیر عامل بورس کالا روز دوشنبه این خبر را تکذیب و از ادامه فعالیت این بازار خبر داد.

به گزارش تسنیم، حامد سلطانی نژاد، مدیر عامل بورس کالا می‌گوید: «بورس آتی سکه یک بازار رسمی و قابل کنترل است و هر بازاری که مدیریت ریسک مشتریان را بر عهده دارد ممکن است محدودیت هایی را برای آن اعمال کنیم اما این محدویت ها بعد از مدتی برداشته می شود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بازار سکه آتی چیست؟

برای آشنایی با بازار «سکه آتی» ابتدا باید با مفهوم «قراررداد آتی» آشنا شویم. قراردار آتی، قرارداری است که طرفین برای انجام معامله مقدار معینی از کالا در تاریخی مشخص در آینده توافق می‌کنند.

همچنین در این قراداد یک طرف توافق می‌کند که کالای مشخص را در تاریخ معینی در آینده و به قیمت معین از طرف دوم خریداری کند و طرف فروشنده نیز بر فروش بر اساس شرایط تعیین شده موافقت می کند.

ارائه سکه آتی نیز بر مبنای همین قرارداد صورت می‌گیرد. بورس کالا، معاملات آتی سکه را از طریق سامانه اینترنتی خود انجام می‌ دهد. به این معنا که خریداران با انجام معامله‌ سکه برای ماه‌های آینده با قیمت مشخص شده توافق می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قیمت دلار از مرز ۱۱ هزار تومان گذشت

نوبخت: رئیس جمهور استعفای من را نپذیرفت

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت