Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

از افغانستان تا آلمان؛ روایت تلاش های یک پناهجوی افغان

از افغانستان تا آلمان؛ روایت تلاش های یک پناهجوی افغان
Copyright Vladimir Banic / for NBC News
Copyright Vladimir Banic / for NBC News
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

زبیر ناظری، یک پناهجوی افغان است که در جریان تلاش برای ارائه درخواست پناهندگی خود در آلمان با دهها قاچاقچی انسان در ۱۲ کشور مختلف روبرو و با مسیرهای مختلف مورد استفاده قاچاقچیان آشنا شده است.

آگهی

زبیر ناظری، یک پناهجوی افغان است که در جریان تلاش برای ارائه درخواست پناهندگی خود در آلمان با دهها قاچاقچی انسان در ۱۲ کشور مختلف روبرو شد.

شبکه «ان بی سی» آمریکا از هنگامی که زبیر ناظری در ماه مه سال ۲۰۱۷ میلادی در صربستان بود به مدت یک سال او و تلاشهایش را برای رساندن خود به آلمان دنبال کرد.

مواجهه این پناهجو با قاچاقچیان انسان باعث شد او با مسیرهای مختلف مورد استفاده قاچاقچیان آشنا شود. یکی از این مسیرها که اخبار مرگبار زیادی از آن در رسانه ها پخش شده آبهای دریای مدیترانه است. تخمین زده می شود از سال ۱۹۹۳ تاکنون ۲۷ هزار نفر در حالی که تلاش می کردند به اروپا بروند در دریای مدیترانه جان خود را از دست داده اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

Marko Drobnjakovic / for NBC News

زبیر ناظری، ۲۵ ساله، در جریان تلاشهای خود با گروهی از قاچاقچیان انسان روبرو شد که او را به عبور از منطقه مین گذاری شده در مرز بوسنی و هرزگوین و کرواسی وا داشتند. به گفته وی این قاچاقچیان از پذیرش خانواده هایی که از پیروی از دستورات آنها سر باز می زنند خودداری می کنند. یکی از این دستورات استفاده از داروهای آرامبخش برای کودکان زیر چهار سال در جریان سفر است. امری که به گفته زبیر ناظری به طور دائمی و سازمان یافته روی می دهد.

او از تجربه رویارویی خود با خانواده ای سخن می گوید که روزهای متوالی به نوزاد خود داروی آرامبخش خورانده بودند و نوزادشان بیش از ۲۴ ساعت خوابیده بود.

زبیر ناظری همچنین از دریافت هزینه سفر از سوی قاچاقچیان در صورت بی نتیجه بودن تلاش برای عبور از مرز سخن می گوید. او همچنین زمانی را به یاد می آورد که به مدت چهار ساعت به همراه ۱۷ پناهجوی دیگر در یک خودرو فشرده شده بود.

قاچاقچیان انسان در اوج بحران پذیرش پناهجویان در سال ۲۰۱۵ از یک کامیون برای انتقال ۷۱ پناهجویی استفاده کردند که همگی جان باختند.

زبیر ناظری در جریان تلاش برای رساندن خود به آلمان از کشورهای ایران، ترکیه، یونان، جمهوری مقدونیه، صربستان، بوسنی و هرزگوین، کرواسی، اسلوونی، ایتالیا و فرانسه عبور کرد. به گفته وی یافتن قاچاقچیان انسان دشوار نبود و او از طریق دوستان، قاچاقچیان سابق و محل های مشهور به حضور قاچاقچیان با آنها برخورد می کرده است.

این پناهجوی افغان پس از شش بار تلاش موفق شد از مرز جمهوری مقدونیه عبور کند. او همچنین بیش از یک سال و نیم را در صربستان سپری کرد و موفق به ورود به کرواسی نشده بود. او ۱۰ بار تلاش کرد که از صربستان به کرواسی برود.

زبیر ناظری در مرحله ای از سفر خود هنگام ورود به اسلوونی بازداشت شد. او سپس با کمک یک قاچاقچی انسان موفق به فرار از اردوگاه محل بازداشت خود شد. این پناهجوی افغان اکنون در اردوگاه پناهجویان در دورتموند اسکان یافته است و در انتظار رسیدگی به پرونده درخواست پناهندگی خود به سر می برد.

یوروپل، اداره پلیس اتحادیه اروپا تخمین می زند که بیش از ۹۰ درصد از افرادی که به طور غیرقانونی وارد این اتحادیه می شوند در مرحله ای از سفر خود از کمک قاچاقچیان انسان استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چارلی چاپلین افغانستان: ترس از مرگ جلوی کارم را نمی‌گیرد

یکی از ۶۹ پناهجوی افغان اخراج شده از آلمان خودکشی کرد

یورو۲۰۲۴؛ یوفا تدابیر ویژه‌ای برای ممانعت از ورود «جیمی‌جامپ‌ها» به زمین مسابقات اعمال می‌کند