ژاپن برای متوقف کردن واردات نفت از ایران آماده می‌شود

ژاپن برای متوقف کردن واردات نفت از ایران آماده می‌شود
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بناست واردات نفت ژاپن از ایران تا ماه اکتبر امسال به صفر برسد و نفت عربستان سعودی و امارات‌ متحده عربی احتمالا در بازار این کشور جایگزین نفت ایران خواهد شد.

آگهی

به گزارش وبسایت روزنامه ژاپنی «نیکی ایژین ریویو» شرکت‌های توزیع‌کننده نفت در ژاپن خود را آماده می‌کنند تا واردات نفت از ایران را به حالت تعلیق در آوردند.

بنابر این گزارش وبسایت این روزنامه اقتصادی معروف بناست واردات نفت این کشور از ایران تا ماه اکتبر سال جاری به صفر برسد و نفت عربستان سعودی و امارات‌ متحده عربی احتمالا در بازار این کشور جایگزین نفت ایران خواهد شد.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ایالات متحده اواخر ماه گذشته میلادی به شرکت‌های ژاپنی گفت واردات نفت خام از ایران را نهایتا تا چهارم نوامبر متوقف کنند، چراکه این کشور بنا دارد دور بعدی تحریم‌های خود علیه ایران را در این تاریخ آغاز کند. مقامات آمریکا تهدید کردند که شرکت‌هایی را که به تجارت با ایران ادامه دهند جریمه خواهند کرد.

شرکت‌های کشتیرانی ژاپن نیز اعلام کرده‌اند نمی‌توانند در واردات نفت از ایران با دیگر شرکت‌های ژاپنی همکاری کنند. عکس از رویترز

یکی از بانکهای اصلی ژاپن به همراه چند شرکت کشتیرانی نیز به واردکنندگان نفت اعلام کرده‌اند که نخواهند توانست در زمینه واردات نفت از ایران با آنها همکاری کنند.

پیش از این مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود ممکن است برخی کشورها در زمینه واردات نفت از ایران مشمول معافیت آمریکا شوند اما وزارت اقتصاد و بازرگانی ژاپن به تازگی اعلام کرد که چندان امیدوار نیست ژاپن از چنین معافیتی برخوردار شود.

برخی شرکت‌های ژاپنی که قراردادهای یکساله برای خرید نفت ایران امضا کرده و مقادیر زیادی را پیش‌پرداخت کرده‌اند بنا دارند که دولت ژاپن بخواهند خسارت آنان را جبران کند.

تنها ۵ درصد از وارادات نفت خام ژاپن از ایران می‌رسد اما ۶۰ درصد از صادرات نفت ایران راهی بازارهای آسیایی از جمله چین و ژاپن می‌شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سومین کشتیرانی بزرگ جهان دیگر با ایران کار نمی‌کند

کره جنوبی بارگیری نفت ایران را متوقف کرد

چرا ژاپن در بحبوحه جنگ روسیه میزبان کنفرانس «بازسازی» اوکراین است؟