ضرب و شتم یک معترض توسط دستیار امانوئل مکرون خبرساز شد

الکساندر بنالا
الکساندر بنالا
نگارش از Euronews

یک دستیار ارشد امانوئل مکرون را به دلیل «رفتار غیرقابل قبول» در جریان تظاهرات روز کارگر در پاریس به مدت ۱۵ روز از کار معلق شده است.

ژولیان دونورماندی، وزیر انسجام ارضی فرانسه، اعلام کرده است که این وزارتخانه یک دستیار ارشد امانوئل مکرون را به دلیل «رفتار غیرقابل قبول» در جریان تظاهرات روز کارگر در پاریس به مدت ۱۵ روز از کار معلق کرده است.

مقامات قضائی پاریس اعلام کرده‌اند در پی انتشار فبلم ضرب و شتم، پرونده تحقیق مقدماتی را به جریان انداخته‌اند.

روز چهارشنبه نشریه لوموند اعلام کرد که در بازبینی فیلمی منتشره از جریان تظاهرات ‍‍۱ می در پاریس، «الکساندر بنالا» از مقامات کاخ الیزه را در حال ضرب و شتم یک معترض شناسایی کرده است.

الکساندر بنالا، که پیش از این و در جریان کارزار‌های انتخاباتی رئیس حفاظت از امانوئل مکرون بود، در کابینه فعلی به مقام دستیار ارشد رئیس‌جمهور رسیده است.

در فیلم منتشره و در میان جمعی از نیروهای پلیس، فردی با کلاهی بر سر در حال زدن یک معترض روی زمین دیده می‌شود.

تظاهرات امسال روز کارگر در پاریس به خشونت کشیده شده و با خرد شدن شیشه مغازه‌ها و آتش‌زدن چندین خودرو همراه بود.

بیشتر بخوانید:بیش از صد نفر از راهپیمایان روز کارگر پاریس در بازداشت می‌مانند

سخنگوی کاخ الیزه حکم تعلیق آقای بنالا را شدیدترین مجازات اعمال شده در نوع خود دانسته است

پاتریک سوزا، مدیر کابینه گفته است که دو روز پیش از تظاهرات آقای بنالا درخواست حضور در جمع نیروهای امنیتی را داده بود تا از نزدیک بتواند بفهمد «چطور یک تظاهرات بزرگ مدیریت می‌شود». آقای سوزا گفته است: «من به او اجازه دادم اما تاکید کردم تنها به عنوان یک ناظر حق حضور دارد و نه عضوی از نیروهای تامین‌کننده امنیت مراسم.»

مطابق گزارش‌ها زمانی که مسئله به اطلاع امانوئل مکرون رسیده است که دستیارش اقدام به ضرب و شتم یک معترض کرده است، خواهان ۱۵ روز مجازات برای او به دلیل «رفتار آشکارا نامناسب» شده است.

ژان لوک ملانشون، نماینده چپ‌گرای مجلس به رئیس‌جمهور برای «سبک گرفتن مسئله» اعتراض کرده است. با این حال سخنگوی کاخ الیزه حکم تعلیق آقای بنالا در میانه ماه مه را شدیدترین مجازات اعمال شده برای یک مسئول هم‌طراز خوانده است.

رسانه‌های فرانسوی گزارش داده‌اند که آقای بنالا در داخل اتوبوس جشن قهرمانی بازیکنان تیم ملی فوتبال فرانسه رویت شده است.

مطالب مرتبط