Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تکمیل کارخانه روتور ایران برای غنی‌سازی ۱۹۰ هزار سو

تکمیل کارخانه روتور ایران برای غنی‌سازی ۱۹۰ هزار سو
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که طبق دستور رهبر ایران برای آمادگی برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی، کارخانه تولید روتور تکمیل و راه‌اندازی شده است.

آگهی

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که طبق دستور رهبر ایران برای آمادگی جهت رسیدن به ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی، کارخانه تولید روتور تکمیل و راه‌اندازی شده است.

آقای صالحی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت که این کارخانه به جای ساخته شدن در هفت یا هشت سال آینده، در حین مذاکرات هسته‌ای ساخته شد اما با وجود آماده بودن راه‌اندازی نشد و اکنون به دستور رهبر ایران کاملا به راه افتاده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ضمن تاکید بر ظرفیت این کارخانه برای ساخت روتورهای مربوط به سانتریفیوژ افزود: «ظرفیت این کارخانه به حدی است که اگر بخواهیم سانتریفیوژ‌های آی‌آر۶ را تولید انبوه کنیم ظرفیت اسمی و نهایی اش، تولید حدود شصت سانتریفیوژ‌های آی‌آر۶ در روز است.»

روتور بخش چرخنده موتور ماشین‌ آلات و دستگاه‌ها است که برای سخت سانتریفیوژ ضروری است.

علی‌اکبر صالحی در این مصاحبه اعلام کرد که هر یک از «سانتریفیوژهای آی‌آر۶» قدرت و ظرفیت غنی‌سازی ۱۰سو در روز را دارند و با تولید ۶۰ هزار سانتریفیوژ می‌توان بنابر نظر رهبر ایران در سال ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی کرد.

بیشتر بخوانید: رهبر ایران: سازمان انرژی هسته‌ای تولید ۱۹۰ هزار سو را از سر بگیرد

«کارخانه روتور پیش از پیوستن به پروتکل الحاقی ساخته شد پس بر خلاف برجام نیست»

آقای صالحی با تاکید بر پایبندی به مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین تعهدات و پروتکل‌های برجام اظهار داشت: «زمانی که این کارخانه را می‌ساختیم، چون برجام هنوز به سرانجام نرسیده بود به پروتکل الحاقی متعهد نبودیم، اما وقتی برجام عملیاتی شد به این پروتکل متعهد شدیم پس آن بخشی را که ساخته بودیم جمع کردیم، اما پس از دستور رهبر معظم انقلاب دوباره آن را در چارچوب برجام اجرا کردیم.»

وی افزود: «پس از تعهدات ما به پروتکل الحاقی آن‌ها حق داشتند بیایند سالن پیشرفته ما را ببینند که آمدند و دیدند، اما قبل از پروتکل الحاقی چنین حقی نداشتند. پس ما کار‌ها را طبق مقررات انجام دادیم و هیچ کاری را خلاف تعهدات پادمانی، پروتکل الحاقی و برجامی انجام نمی‌دهیم.»

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دلیل از سرگیری تکمیل این کارخانه را پیش بینی بدعهدی و بدقولی طرف‌های امضاءکننده برجام دانست و گفت:‌ «این ناشی از تجربه‌ای بود که در سال‌های ۸۳ و ۸۲ وقتی با سه کشور اروپایی مذاکره می‌کردیم قرار بود ۶ ماه فعالیت‌های هسته‌ای را تعطیل کنیم تا موضوع حل و فصل و فعالیت‌ها از سر گرفته شود، اما توقف فعالیت‌های هسته‌ای ما دو سال و نیم به درازا کشید و، چون همان موقع هم بدقولی کردند حضرت آقا دستور فرمودند که مجموعه سازمان انرژی اتمی فعالیت‌های هسته‌ای را دوباره آغاز کند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

«برای غنی‌ساز ۱۹۰ هزار سو به برق مطمئن نیاز داریم پس نباید برق آنجا قطع شود»

رئیس سازمان انرژی اتمی دو مولفه تامین برق کارخانه و اختلاط اورانیوم را از ملزومات رسیدن به غنی‌سازی ۱۹۰ هزار سو دانست و گفت:‌ «برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو غنی سازی به برق مطمئن نیاز داریم پس نباید برق آنجا قطع شود و به برق قابل توجه و اطمینان نیاز داریم. این را توانستیم با هزینه‌ای بسیار سنگین برای یک میلیون سو فراهم کنیم که کار آسانی نیست.» وی افزود: « ما ۱۹۰ هزار سو را برای تأمین سوخت نیروگاه هسته‌ای بوشهر می‌خواهیم، سوخت این نیروگاه از چند غنا تشکیل شده است. ما برای هر غنی سازی که نمی‌آییم ۱۹۰ هزار سو را به کار بگیریم. ۱۹۰ هزار سو را برای یکی دو مرجع غنی سازی به کار می‌گیریم مثلاً فرض کنید برای ۴ درصد، اما ۳ و نیم درصد می‌خواهیم پس همیشه ۴ درصد تولید می‌کنیم، اما برای اینکه ۳ و نیم درصدش کنیم به واحد اختلاط نیاز است یعنی با اورانیوم طبیعی دوباره این ۴ درصد را مخلوط می‌کنیم و به ۳ و نیم درصد می‌رسانیم.»

بر اساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران با روسیه، آلمان، فرانسه، بریتانیا، چین و ایالات متحده، ایران متعهد شد تا برنامه هسته‌ای خود را در ازای برداشتن تحریم‌ها تا حد زیادی کاهش دهد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ماه مارس تصمیمی خود مبنی بر خروج ایالات متحده از برجام را اعلام کرد. با وجود این دیگر امضاءکنندگان برجام بر پایبندی خود به این توافق، پافشاری کردند.

ایران می‌گوید که منتظر است ببیند این کشورها چه اقداماتی را جهت حفظ برجام انجام می دهند و در صورت عدم موفقیت آنان، غنی‌سازی را از سر خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی به ماکرون و مرکل: تلاش فرانسه و اروپا برای حفظ برجام مثبت بود اما انتظارات ایرانیان را برآورده نکرد

رهبر ایران: سازمان انرژی هسته‌ای تولید ۱۹۰ هزار سو را از سر بگیرد

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد