Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتهام جدید نسرین ستوده؛ عضویت در کمپین «لگام»

اتهام جدید نسرین ستوده؛ عضویت در کمپین «لگام»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رضا خندان همسر نسرین ستوده به خبرگزاری ایسنا گفته است: «اتهام جدیدی به اتهامات همسرم تحت عنوان "تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام" اضافه شده است و هفته گذشته به وی تفهیم شد.»

آگهی

نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که هم اکنون در بازداشت به سر می برد با اتهام جدید عضویت در کمپین لگام (لغو گام به گام اعدام) مواجه شده است.

رضا خندان همسر نسرین ستوده به خبرگزاری ایسنا گفته است: «اتهام جدیدی به اتهامات همسرم تحت عنوان "تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام" اضافه شده است و هفته گذشته به وی تفهیم شد.»

با این حال بررسی تاریخچه تشکیل کارزار لگام نشان می دهد که اتهام تشکیل این کارزار به نسرین ستوده صحیح نیست و نسرین ستوده بعد از تشکیل این کارزار به آن پیوسته است و مشخص نیست چرا بازپرس اتهام تشکیل لگام را علیه نسرین ستوده مطرح کرده است.

رضا خندان با اشاره به اینکه هفته گذشته همسرش را به شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین (شهید مقدس) برده اند تا اتهام جدید را به او تفهیم کنند، افزود: «کمپین لگام، کمپینی بود که عده‌ای از دوستان در آن فعالیت می‌کردند برای اینکه احکام اعدام را از قوانین حذف کنند. به همسرم گفتند که شما به صورت غیرقانونی این کمپین را تاسیس کردید و در آن عضو بودید.»

نسرین ستوده حدود یک ماه پیش در ۲۳ خرداد به اتهام اجتماعی و تبانی و تبلیغ علیه نظام بازداشت شد. وی در ماجرای دختران خیابان انقلاب وکالت چند تن از متهمان این پرونده از جمله شاپرک شجری‌زاده را بر عهده داشت.

ستوده پس از بازداشت در تماسی تلفنی از اوین گفته بود که او به دلیل شکایت «مهدی پی تام» بازپرس پرونده شاپرک شجری‌زاده در شهر کاشان بازداشت شده است.

کارزار لگام چیست؟‌

کارزار لغو گام به گام اعدام (لگام) کارزاری بود که در آذرماه سال ۱۳۹۲ با ابتکار هشت نویسنده، هنرمند و فعالان سیاسی و حقوق بشر راه اندازی شد.

این کارزار با فراخوان بابک احمدی (نویسنده و مترجم)، سیمین بهبهانی ( نویسنده و شاعر)، علی رضا جباری (نویسنده و مترجم)، فریبرز رئیس دانا (اقتصاددان و فعال سیاسی)، پروین فهیمی(فعال حقوق بشر – مادر سهراب اعرابی از قربانیان اعتراضات سال ۸۸)، اسماعیل مفتی زاده (فعال حقوق بشر)، محمد ملکی (فعال سیاسی و رییس اسبق دانشگاه تهران) و محمد نوری زاد (نویسنده و فیلمساز) آغاز به کار کرد.

در بیانیه اولیه این کارزار آمده بود:‌ «ترویج و نهادینه کردن خشونت، مردم هر جامعه را از حرکت در مسیر بایسته ی خویش باز می دارد، راه بر آرامش روانی مردم می بندد و هرگونه فرصت اصلاح و بهسازی را از دسترس آنان دور می دارد.»

در بخشی دیگری از این بیانیه آمده است: «در فردایی محتوم، ضرورت های تربیتی، ما مردم ایران را به پذیرش این اصل بدیهی وادار خواهد کرد که از اعدام مجرمان و متهمان، از هر سنخ و گروه، دست برداریم و به جای آن به اعمال شیوه های سازنده ی تربیتی بپردازیم.»

بعد از آغاز این کارزاد افراد شناخته شده دیگری همچون نسرین ستوده، جعفر پناهی، نرگس محمدی و اصغر فرهادی نیز به این کارزار پیوستند.

نسرین ستوده اکنون برای حمایت از این کارزار تفهیم اتهام شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیانیه ۳۰ فعال سیاسی و مدنی در یازدهمین روز اعتصاب غذای نسرین ستوده

نسرین ستوده به یورونیوز: دلیلی برای بازداشت «دختر خیابان انقلاب» وجود ندارد

بازداشت‌ها و فشارهای زودهنگام پسا انتخابات؛ آیا پزشکیان اراده و توان نجات زندانیان سیاسی را دارد؟