Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نسرین ستوده به یورونیوز: دلیلی برای بازداشت «دختر خیابان انقلاب» وجود ندارد

ویدا موحد، دختر خیابان انقلاب
ویدا موحد، دختر خیابان انقلاب
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«بر اساس قانون ایران، این زن تنها می‌تواند به دلیل کشف حجاب محاکمه شود، ولی من فکر نمی‌کنم جرم کشف حجاب به او تفهیم شده باشد.»

آگهی

نسرین ستوده، وکیل دادگستری در گفتگوی تلفنی با یورونیوز گفت هیچ دلیلی برای بازداشت «دختر خیابان انقلاب» وجود ندارد.

ویدا موحد، زنی ۳۱ ساله و مادر یک کودک ۱۹ ماهه است که در اوایل دی‌ماه جاری و چند روز پیش از شروع اعتراضات همگانی اخیر در ایران در خیابان انقلاب تهران به روی سکویی رفت و روسری را از سر خود برداشت. تصویر این زن که از همان آغاز «دختر خیابان انقلاب» نامیده شد، در حالی که روسری سفید خود را بر سر چوبی بسته و در هوا نگاه نداشته بود، خیلی زود در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد اما خبری از سرنوشت او در دست نبود.

ویدا موحد و فرزندش

نسرین ستوده که نخستین اطلاعات در مورد هویت و بازداشت این زن را در فضای مجازی منتشر کرده، روز جمعه در مورد بازداشت موقت او به یورونیوز گفت: «قانونا دلیلی برای بازداشت موقت ویدا موحد وجود ندارد زیرا این گونه بازداشت‌ها تنها برای جرایم سنگینی مانند قتل پیش‌بینی شده است.»

ستوده با یادآوری ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی در مورد کشف حجاب زنان در انظار عمومی گفت: «بر اساس قانون ایران، این زن تنها می‌تواند به دلیل کشف حجاب محاکمه شود، ولی من فکر نمی‌کنم جرم کشف حجاب به او تفهیم شده باشد.»

به گفته وی، ویدا موحد ممکن است به اتهام دیگری مانند بر هم زدن نظم عمومی روبرو شود.

در تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی آمده است: «زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.

چند روز بعد از فروکش کردن اعتراضات در ایران، برخی کنش‌گران حقوق بشر و حقوق زنان به صرافت جستجوی «دختر خیابان انقلاب» افتادند. مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و کنشگر سیاسی و اجتماعی با هشتگ «دختر خیابان انقلاب کجاست؟» در فضای مجازی و رسانه‌های خارج از ایران، کارزاری را برای یافتن ردی از ویدا موحد به راه انداخت.

علینژاد از جمله کنش‌گرانی است که با ایجاد کارزارهایی علیه حجاب اجباری در ایران مبارزه می‌کند. در پی ایجاد این کارزارها، بسیاری از زنان و دختران ایرانی در حمایت از حرکت ویدا موحد و برای اعتراض به قانون حجاب اجباری، کار او را تکرار کرده و تصاویر خود را در فضای مجازی منتشر کردند.

در روز یکشنبه اول بهمن جاری نسرین ستوده بر اساس تحقیق محلی خود گفت که این دختر در همان روزی که آن حرکت را انجام داد، «بعد از بازداشت کوتاهی آزاد شده و دوباره بازداشت شده است.» ستوده همچنین گفته بود: «ابتدا او را به کلانتری ۱۴۸ خیابان انقلاب منتقل می‌کنند و برایش پرونده‌ای در دادسرای خیابان خارک تشکیل شده است.»

عفو بین‌الملل از جمهوری اسلامی ایران خواسته است تا به «آزار و تعقیب قضایی زنانی که دست به اعتراض مسالمت آمیز علیه آن می‌زنند» خاتمه دهد.

ویدا موحد همچنان در زندان است، اما اطلاعی از محل دقیق بازداشت و شرایط نگهداری او در دست نیست. برخی اطلاعات تۀُید نشده حاکی است که او در حال حاضر در زندان اوین تهران به سر می برد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتهام جدید نسرین ستوده؛ عضویت در کمپین «لگام»

تقلای زنان برای دستیابی به حقوق برابر در ایران

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد