Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کنفرانس خبری ترامپ و پوتین؛ اعلام رضایت دو طرف از نشست هلسینکی

کنفرانس خبری ترامپ و پوتین؛ اعلام رضایت دو طرف از نشست هلسینکی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشست هلسینکی و ایران:‌ پوتین گفت که واشنگتن از مواضع ما درباره توافق هسته ای ایران آگاه است و ترامپ هم گفت که در این نشست بر اهمیت فشار بر ایران تاکید کرده است.

آگهی

در پایان بیش از دو ساعت نشست دو جانبه میان دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، رهبران دو کشور با شرکت در یک نشست مطبوعاتی دیدار خود را رضایت‌بخش ارزیابی کردند.

در ارتباط با ایران پوتین گفت که واشنگتن از مواضع مسکو درباره توافق هسته‌ای ایران آگاه است. دونالد ترامپ هم درباره ایران گفت که در این نشست بر اهمیت فشار بر ایران تاکید کرده است.

ولادیمیر پوتین گفتگو با ترامپ را «صریح» و «مفید» ارزیابی و از این گفتگوها اظهار رضایت کرد. او گفت امیدوار است که دو رئیس جمهوری بتوانند همدیگر را بهتر بفهمند. پوتین با تاکید بر این که «دوران جنگ سرد سپری شده» افزود: « دلیلی بر ادامه چنان مشکلاتی که در گذشته بود وجود ندارد.»

او افزود: «با چالش‌های جدیدی مانند تروریسم و مشکلات اقتصاد جهانی مواجه هستیم و این گفتگوها خواست ما برای بازسازی اعتماد دو طرفه را نشان می دهد.» او همچنین اهمیت «گفتگو درباره موازنه تسلیحات هسته‌ای» را متذکر شد.

دونالد ترامپ نیز این نشست را گفتگویی «عمیقا سازنده» توصیف کرد که به گفته او «خیلی خوب پیش رفت». او گفت که دیپلماسی را به دشمنی و درگیری ترجیح می‌دهد و افزود که روابط کشورش با روسیه تغییر کرده است، زیرا این گفتگوها «راه جدیدی برای صلح باز می‌کند». او گفت که درباره ادعای مداخله روسیه در انتخابات آمریکا با پوتین صحبت کرده است.

در ارتباط با سوریه پوتین تاکید کرد که تمام شرایط برای همکاری موثر درباره سوریه مهیا است. وی افزود که دونالد ترامپ توجه ویژه‌ای به امنیت اسرائیل ابراز کرده است.

دونالد ترامپ نیز گفت که امریکا اجازه نخواهد داد از کارزار موفقیت‌آمیز آمریکا علیه داعش، دیگران سوء استفاده کنند. وی افزود که او خواهان کمک به مردم سوریه در ارتباط با کمک‌های بشردوستانه است.

در ارتباط با بحران اوکراین پوتین گفت که واشنگتن می‌تواند کی‌یف را متقاعد کند تا توافق صلح مینسک را محترم بشمارد.

ترامپ گفت که این نشست آغاز یک فرایند طولانی برای گفتگوهای جدی‌تری با روسیه است و قرار است که گفتگوها ادامه داشته باشد. او پوتین را «حریفی قابل» ارزیابی کرد و گفت که با روسیه در زمینه گاز همکاری خواهد کرد. او همچنین درباره انتخابات ریاست جمهوری که به انتخاب او انجامید گفت که هیچ نیرنگ و فریبی در آن نبوده است و او «به سادگی» هیلاری کلینتون را شکست داده است. ترامپ گفت پوتین از او خواسته است که تنها یک سند درباره دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ به او نشان دهد و از قول پوتین گفت که هر گونه دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا «کاملا بی معنی» است.

پوتین در پاسخ به پرسشی درباره این که آیا او خواستار پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ بوده، پاسخ «آری» داد.

ترامپ گفت که روسیه و آمریکا با هم برای اطمینان از تامین امنیت اسرائیل همکاری می‌کنند.

پوتین همچنین در این کنفرانس خبری یک توپ فوتبال را به دونالد ترامپ هدیه کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه برنامه آتی دیدار پوتین و ترامپ را تأیید کرد

ولادیمیر پوتین: دونالد ترامپ به حرفهای من گوش می‌دهد

هشدار روسیه به آمریکا؛ یورو و روبل را جایگزین دلار می‌کنیم