موگرینی: قانون دورزدن تحریم‌های آمریکا درباره برجام فعال شد

موگرینی: قانون دورزدن تحریم‌های آمریکا درباره برجام فعال شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا می گوید قانون مسدود کردن تحریم های آمریکا در توافق هسته ای با ایران از دوشنبه فعال شده است تا مانع از تحریم شرکت های اروپایی حاضر در ایران در اولین فاز تحریم های آمریکا که از ششم ماه اوت آغاز می شوند باشند.

آگهی

فدریکا موگرینی دوشنبه اعلام کرد اتحادیه اروپا درخواست ایالات متحده برای انزوای اقتصادی ایران را رد کرده است.

دوشنبه فدریکا موگرینی، نماینده سیاست خارجی و امور امنیتی در پاسخ به خبرنگاران در ساختمان شورای اروپا گفت: «اتحادیه اروپا و ایران موازین حقوقی را به کار می‌گیرند که می‌تواند شرکت‌های اروپایی فعال در ایران را از تحریم‌های آمریکا مصون بدارد.»

وی اعلام کرد: «اتحادیه اروپا مفاد حقوقی برای دورزدن تحریم‌ها را فعال کرده است و ما همچنین تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا ایران از منافع اقتصادی برجام از جمله برداشتن تحریم‌ها منافع کاملی کسب کند.»

قانون دور زدن تحریم‌های آمریکا از ششم ماه اوت یعنی زمانی که اولین مرحله از تحریم‌ها علیه ایران آغاز می‌شود، فعال خواهد شد. فاز دوم تحریم‌ها علیه ایران چهارم ماه نوامبر شروع خواهد شد.

«مقررات مسدود کردن تحریم ها» ماده تبصره قانونی است که اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۶ در پارلمان اروپا به تصویب رساند و آن را اجرایی کرد. پیشتر شرکت‌های اتحادیه اروپا با استفاده از این مقررات رابطه تجاری خود با چین در دوران تحریم را حفظ کرده‌اند. کمیسیون اروپا روز جمعه ۱۸ مه​ ۲۸ اردیبهشت برنامه مبارزه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران را اجرایی کرد. هدف از این برنامه محافظت از منافع تجاری شرکت‌های اروپایی در ایران است.

کمیسیون اروپا در بیانیه‌ای که منتشر کرده، می‌گوید: «این روند برای فعال کردن مقررات جلوگیری از تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز می‌شود.»

با تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج ایالات متحده از برجام، واشنگتن ضمن اعلام بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرد که صادرات نفت ایران را به صفر خواهد رساند و کشورهای طرف قرارداد ایران را تهدید کرد که در صورت ادامه تجارت با ایران مجازات خواهد کرد.

فدریکا موگرینی البته در سخنانش تاکید کرد که اروپا برای عملی کردن «قوانین مسدود کردن تحریم‌ها»ی آمریکا، راه بسیار سخت و دشواری در پیش دارد. او گفت: «نمی‌توانم بگویم که تلاش‌های اروپا کافی خواهد بود اما ما هرکاری برای حفظ برجام خواهیم کرد. اما نباید فراموش کرد که قدرت آمریکا در اقتصاد جهانی بسیار زیاد است.»

همزمان با سخنان موگرینی دوشنبه، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه گفت که باید اروپا شرایطی را فراهم کند تا ایران بتواند به راحتی نفت خام خود را به فروش برساند.

فروش نفت و گاز ایران در سال ۲۰۱۷ بیش از ۵۰ میلیادر دلار بوده است، تحریم‌های جدید آمریکا می‌تواند این ۵۰ میلیارد دلار را به کمتر از نصف برساند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقاد آمریکا از کمک مالی اروپا به ایران: به آیت‌ الله‌ها پول ندهید

بیانیه موگرینی و وزرای خارجه تروئیکا: تحریم‌های آمریکا علیه ایران را مسدود می‌کنیم

حفظ برجام؛ «اروپا درک درستی از ساختار اقتصاد ایران ندارد»