تشدید اعتراضات در عراق، تیراندازی‌ هوایی نظامیان و توقف پرواز هواپیماها

Iraqi protesters
Iraqi protesters Copyright  REUTERS/Abdullah Dhiaa al-Deen
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گفته می‌شود در پی افزایش اعتراض‌ها در عراق سرعت اینترنت در این کشور به طور چشمگیری کاهش یافته است.

آگهی

در پی تجمع صدها نفر از معترضان در اطراف ساختمان اصلی استانداری بصره و تلاش آنها برای ورود به این ساختمان، نیروهای امنیتی اقدام به تیراندازی هوایی، استفاده از ماشین آب باش و گاز اشک‌آور کردند.

در جریان این حادثه که روز یکشنبه روی داد، هفت تن از معترضان بصره زخمی شدند. پرتاب سنگ از سوی معترضان نیز باعث زخمی شدن نوزده تن از نیروهای امنیتی شد.

بیش از یک هفته از آغاز اعتراضات مردمی در استان‌های جنوبی عراق به ناکارآمدی دستگاههای دولتی، ضعف خدمات‌رسانی، قطع آب و برق، بیکاری و فساد دولتی می‌گذرد.

خشم روزافزون معترضان، حیدرعبادی، نخست‌وزیر این کشور را که امیدوار است در پی انتخابات پارلمانی ۱۲ مه دومین دور زمامداری خود را آغاز کند در موقعیت سختی قرار داده است.

با گسترش این اعتراضات، دسترسی به اینترنت در عراق به طرز چشمگیری کاهش یافت.

درگیری‌هایی نیز در این روز در نزدیکی میدان نفتی زبیر در چهار کیلومتری بصره روی داد که در پی آن نوزده تن از معترضان و ۲۱ تن از نیروهای پلیس زخمی شدند.

تغییر مسیر پروازهای شرکتهای هواپیمایی

اوج درگیریِ معترضان و نیروهای دولتی عراق، روز جمعه بود یعنی زمانی که مردم خشمگین علاوه بر بصره، در استان‌های نجف، میسان، کربلا و ذی قار به خیابان‌ها آمده و درصدد کنترل بر نهادهای دولتی برآمدند.

در این روز معترضان در نجف، وارد سالن اصلی فرودگاه بین‌المللی شهر شدند و برای ساعاتی پرواز هواپیماها را مختل کردند. اگرچه عصر جمعه دولت از بازگشت آرامش به این فرودگاه و از سرگیری پرواز هواپیماها خبر داد اما اعتراضات در این شهر همچنان ادامه دارد.

شرکت هواپیمایی دولتی اردن همچنین شرکت هواپیمایی «Flydubai» مستقر در دبی روز یکشنبه از لغو موقت پروازهای خود به فرودگاه نجف به دلیل «وضعیت امنیتی» این فرودگاه خبر دادند.

سازمان هواپیمایی کشوری ایران نیز اعلام کرد که پروازهای ایران به مقصد نجف، به بغداد پایتخت عراق تغییر مسیر خواهند داد.
رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور گفت: «در حال حاضر به دلیل مشکلات به وجود آمده در فرودگاه نجف شرایط پرواز به سمت این شهر مساعد نیست و هواپیماهای جمهوری اسلامی ایران به سمت فرودگاه شهر بغداد پرواز می‌کنند.»

بیشتر بخوانید: تشدید درگیری‌ها در جنوب عراق، افزایش سطح هشدارهای امنیتی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار گروه بحران: ریاض نباید عراق را به میدان نبرد با تهران تبدیل کند

دولت عراق خواهان محاکمه افسران پلیسِ متهم به اعمال شکنجه شد

دولت هند کشاورزان خشمگین را به مذاکره دعوت کرد