تشدید درگیری‌ها در جنوب عراق، افزایش سطح هشدارهای امنیتی

Iraqi protesters
Iraqi protesters Copyright REUTERS/Essam al-Sudani
Copyright REUTERS/Essam al-Sudani
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مناطق جنوبی کشور عراق بویژه استانهای نجف، ذی‌قار و بصره صحنۀ درگیری شدید میان معترضان خشمگین و نیروهای امنیتی و پلیس است.

آگهی

نیروهای امنیتی عراق روز شنبه در واکنش به تشدید اعتراضات مردمی در استان‌های جنوبی این کشور، سطح هشدارها را افزایش دادند.

دستورالعمل افزایش سطح هشدارها شب گذشته از سوی حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق که فرماندهی کل نیروهای مسلح را در برعهده دارد، صادر شد. به فرمان او نیروهای کمکی از مرکز ضدتروریسم عراق همچنین لشکر ۹ ارتش این کشور نیز به بصره فرستاده شدند.

شورای وزیران عراق روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت به‌سرعت به درخواستهای معترضان استان‌های جنوبی این کشور پاسخ خواهد داد. مقامات شهر بصره نیز عصر جمعه از بازگشت آرامش به فرودگاه نجف و از سرگیری پروازهای این فرودگاه خبر دادند.

مناطق جنوبی عراق بویژه استانهای نجف، ذی‌قار و بصره روز جمعه صحنۀ درگیری شدید میان معترضان خشمگین و نیروهای امنیتی و پلیس بود.

این اعتراضات که در روز شنبه ادامه یافت، در واکنش به وضعیت سخت معیشتی، بیکاری گسترده، ضعیف شدید خدمات‌رسانی و قطع شدن آب و برق در این استان‌ها انجام شد. مردم به فساد دولتی نیز اعتراض دارند؛ پس از انتخابات پارلمانی ۱۲ مه در عراق، سیاستمداران این کشور بطور گسترده با اتهام تقلب روبرو شدند.

روز شنبه دهها معترض در صفوان، گذرگاه مرزی این کشور با کویت همچنین در ورودی میدان نفتی مجنون که یکی از بزرگترین میدان‌های نفتی عراق در حدود ۴۰ کیلومتری شمال بصره است، دست به اعتراض زدند.

استان نجف

بنا بر اعلام رویترز، صدها معترض روز جمعه با حمله به فرودگاه نجف، ترافیک هوایی را در این شهر مذهبی مختل کردند. بنا بر اعلام دو تن از مقامات امنیتی، معترضان وارد سالن اصلی فرودگاه شدند و تا نزدیکی باندهای پرواز پیش رفتند اما درنهایت با دخالت نیروهای امنیتی ساختمان فرودگاه را ترک کردند و به این ترتیب پرواز هواپیماها از سر گرفته شد.

در واکنش به این اعتراضات آیت‌الله سیستانی، روحانی پرقدرت شیعه که به ندرت در مسائل سیاسی دخالت می‌کند، ضمن اعلام همبستگی با معترضان، آنها را به آرامش فراخواند. او اعلام کرد کمبود شدید خدمات عمومی از جمله نبود برق آن هم در گرمای تابستان، زندگی را برای مردم طاقت‌فرسا کرده است. در استان نجف برای ساعاتی نیز مقررات منع آمد و شد برقرار شد.

استان بصره

مردم بصره روز جمعه و برای پنجمین روز پیاپی به خیابان‌ها آمدند و راههای منتهی به بندر ام‌القصر را بستند. به این ترتیب رفت و آمد کامیون‌های بار به سمت این بندر غیرممکن شد. 

مقامات صنعت نفت بصره از تجمع معترضان در نزدیکی میدان‌های نفتی خبر دادند. با این وجود تاکید کردند که این تجمعات مانع ادامۀ فعالیت سایتهای نفتی نشده است. پلیس می‌گوید برای پراکنده کردن معترضان از نزدیکی میدان‌ نفتی «القرنه۲» از تیراندازی هوایی استفاده کرده است. گفته می‌شود درگیری‌ها در این منطقه دست‌کم دو زخمی برجای گذاشته است.

در واکنش به ناآرامی‌ها روز جمعه حیدر عبادی نخست‌وزیر عراق به بصره سفر کرد تا با مقامات این شهر نفت‌خیز گفتگو کند. در زمان برگزاری نشست او با رهبران قبایل جنوب، معترضان مقابل هتل محل گفتگو تجمع کردند.

استان میسان

خبرگزاری ایسنا از به آتش کشیده شدن ساختمان شورای استانداری همچنین دفاتر حزب الدعوه، جریان الحکمه و مجلس اعلای عراق در استان میسان خبر می‌دهد. گفته می‌شود که درگیری‌ها در میسان دستکم یک کشته و ۱۵ زخمی بر جای گذاشته است.

استان ذی‌قار و کربلا

در شهرهای العماره و ناصریه در استان ذی‌قار مردم خشمگین به بیکاری و نبود خدمات عمومی دست به اعتراض زدند. در العماره معترضان ساختمان فرمانداری را اشغال و به سمت یکی از شعبه‌های حزب دعوت اسلامی همچنین سازمان قدرتمند بدر که به ایران نزدیک است، سنگ پرتاب کردند و با نیروهای پلیس درگیر شدند. این درگیری‌ها درنهایت با دخالت نیروهای امنیتی به پایان رسید.

استان کربلا نیز صحنه اعتراضات مردمی به خدمات‌رسانی ضعیف دولتی و قطع آب و برق بود.

این درگیری‌ها در زمانی روی می‌دهد که گروههای سیاسی عراق در تلاش برای تشکیل یک دولت ائتلافی هستند. 

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در شمال عراق دست‌کم دو کشته برجا گذاشت

آمریکا نیروهای نظامی خود را در عراق نگه می‌دارد

اولین زن راننده تاکسی در عراق و مقابله با کلیشه‌های اجتماعی