اولین زن راننده تاکسی در عراق و مقابله با کلیشه‌های اجتماعی

اولین زن راننده تاکسی در عراق و مقابله با کلیشه‌های اجتماعی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اولین زن راننده تاکسی عراق می‌گوید که با انتخاب این شغل هنجارهای جامعه عراق را شکسته و در عین‌حال استقلال مالی دارد و به هیچکس متکی نیست.

آگهی

اولین راننده تاکسی زن در عراق می‌گوید که با انتخاب این شغل کلیشه‌های جامعه عراق را شکسته است اما در عین‌حال استقلال مالی دارد و برای تامین زندگی خود به هیچکس متکی نیست.

کفاح ام علی ۵۰ ساله که همواره آرزوی زندگی متفاوت از دیگر زنان هم میهن وهم سن و سال خود را داشت، در نهایت تاکسی‌رانی را به‌عنوان شغل خود انتخاب کرد.

کفاح آپارتمانی در مرکز بغداد دارد و با تاکسی خود مشتری‌ها را به نقاط مختلف شهر می‌رساند. او می‌گوید: «من سه سال پیش رانندگی را یاد گرفتم. یک ماشین داشتم و بیکار بودم. سعی کردم شغلی پیدا کنم. بعد به ذهنم رسید که می‌توانم راننده تاکسی شوم که به هیچ مدرکی هم نیاز ندارد.»

بیشتر بخوانید:

کفاح پیش از این برای هزینه‌های کمک خرج به خصوص برای خرید دارو به دخترانش وابسته بود. حال با درآمدی که از رانندگی تاکسی کسب می‌کند می‌تواند استقلال بیشتری داشته باشد. او در اینباره می‌گوید: «من می خواستم برای خودم زندگی کنم و باری بر دوش خانواده‌ام نباشم. دارو برای من خرج زیادی دارد حتی بیشتر از پولی که دخترانم برای خانواده‌های خود هزینه می‌کنند.»

بسیاری از خویشاوندان کفاح با این انتخاب او مخالف بودند و او از اینکه مسافرانش او را تشویق می‌کنند بسیار خوشحال است. یکی از مسافران او ضمن تحسین کفاح ام علی، درباره مشاغل زنان می‌گوید: «من می‌خواهم زنان بیکار را تشویق کنم که روی پای خود بایستند و به دنبال فرصت‌های شغلی باشند.»

این زن تاکسی‌ران عراقی معتقد است که تمام زنان می‌توانند با انتخاب شغل، زندگی خود را بسازند و محدودیت‌های جامعه را کنار بزنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشدید درگیری‌ها در جنوب عراق، افزایش سطح هشدارهای امنیتی

اولین مسجد لیبرال در برلین افتتاح شد

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟