اسلواکی جنگنده‌های آمریکایی را جایگزین مدل روسی می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  رویترز
اسلواکی جنگنده‌های آمریکایی را جایگزین مدل روسی می‌کند
کپی رایت  رویترز

وزارت دفاع اسلواکی می گوید به توافقی با آمریکا دست یافته است که براساس آن ۱۴ فروند جنگنده «اف-۱۶» از این کشور خریداری خواهد کرد.

بنا به اعلام وزارت دفاع اسلواکی این جنگنده ها که به ارزش یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار خریداری می شوند جایگزین جنگنده های روسی «میگ-۲۹» خواهند شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اسلواکی جنگنده های «اف-۱۶» را به جنگنده های چند منظوره «گریپن» ساخت شرکت سوئدی «ساب» ترجیح داده است. براتیسلاوا، جنگنده های «اف-۱۶» را که ساخت شرکت هوافضای «لاکهید مارتین» است «مدرن تر» و «پیشرفته تر» ارزیابی کرده است.

پتر گایدوش، وزیر دفاع اسلواکی ضمن انتشار بیانیه ای در مورد تصمیم کشورش اظهار داشت: «ما بهترین راه حل را انتخاب کردیم زیرا آنها [جنگنده های «اف-۱۶»] دستگاه های مدرنی هستند که از نظر قیمت، کیفیت و ظرفیتی که ما استطاعت آن را داریم رقیبی ندارند.»

اسلواکی که عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است در نظر دارد تا سال ۲۰۳۰ رقمی معادل هفت میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار (شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو) را صرف نوسازی ارتش خود کند.

براتیسلاوا همچنین در نظر دارد اتکای خود به تجهیزات نظامی روس را کاهش دهد. این در حالی است که قرارداد اسلواکی با روسیه برای تجهیز و نگهداری جنگنده های «میگ-۲۹» در پائیز سال ۲۰۱۹ میلادی به پایان می رسد.

بنا به این قرارداد دهها کارشناس فنی روس در یک پایگاه هوایی اسلواکی مستقر شده اند. هزینه قرارداد براتیسلاوا با مسکو سالانه بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون یورو تخمین زده می شود.

انتظار می رود اسلواکی اولین جنگنده «اف-۱۶» خود را ۳۶ ماه پس از امضای قرارداد خرید با آمریکا تحویل بگیرد. این قرارداد تا پایان سال جاری میلادی به امضاء خواهد رسید.