سیلاب در دره پنجشیر افغانستان ۱۰ نفر کشته بر جای گذاشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سیلاب در دره پنجشیر افغانستان ۱۰ نفر کشته بر جای گذاشت
کپی رایت  خبرگزاری صدای افغان

به راه افتادن سیل گِل و لای ناشی از سرریز شدن یک حوض طبیعی در دره پنجشیر افغانستان حداقل ۱۰ نفر کشته بر جای گذاشت.

مقامات محلی اعلام کردند بر اثر این سیل که در شامگاه چهارشنبه ۲۰ تیر به راه افتاد،  ۳۰۰ خانه ویران شده و ساکنین روستا هم اکنون با ابزار اولیه در حال جستجوی بازماندگان و گمشدگان هستند.

بر اساس گفته مقامات محلی دو بالگرد به همراه تیم نجات و کمک‌های اولیه به محل حادثه در پنجشیر واقع در شمال‌ شرق افغانستان اعزام شدند.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث افغانستان اعلام کرده که با شکسته شدن دیوار حوض طبیعی پیشکندا در ولایت پنجشیر ۵۰۰ خانه صدمه دیده و ۵ نفر ناپدید شده‌اند. نیروهای امداد اکنون به منطقه اعزام شده‌اند ولی تاکنون آمار واقعی تلفات و خسارت ناشی از این حادثه اعلام نشده است.

محمد منصور عنابی، معاون والی پنجشیر از ارگان‌های دولتی، سازمان‌های ملی و بين‌المللی رسيدگی به حوادث خواهان کمک‌های فوری به آسیب‌دیدگان این حادثه طبیعی شده است.

مناطق مختلفی در افغانستان با به پایان رسیدن زمستان و فرارسیدن بهار به علت آب شدن برف‌ها دچار رانش‌زمین و سیلاب می‌شوند اما با وسعت یافتن جنگل‌زدایی، شمار حوادث طبیعی از این دست افزایش یافته است.

رییس جمهور افغانستان، اشرف غنی که برای شرکت در نشست سران ناتو در بروکسل به سر می‌برد از مقامات خواسته است تا به آسیب‌دیدگان سیلاب در پنجشیر کمک‌رسانی شود.